21 czerwca odbyło się oficjalne zakończenie programu edukacyjnego Szkoła Przyjazna Wodzie „AKTYWNI BŁĘKITNI” 2020/2021. Podczas telekonferencji, na której podsumowano pierwszą edycję, spotkały się szkoły biorące udział w programie oraz partnerzy i patroni. 11 szkół z województw warmińsko-mazurskiego i podlaskiego, otrzymało certyfikat „Szkoły Przyjaznej Wodzie”. Do najlepszych trafią nagrody i pamiątkowe statuetki.
Gości konferencji powitał Marek Jadeszko, zastępca dyrektora ds. usług wodnych Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Białymstoku. - Cieszę się, że uczniowie podjęli wyzwanie i uczyli się jak oszczędzać wodę, jak ją gromadzić i szanować. Powtarzamy jak mantrę, że WODY TO NIE ŚMIETNIK, a Państwa działania i praca dzieci pozwoliły zadbać o czystość rzek i jezior z najbliższego oczenia. Możemy Was dumnie nazwać strażnikami czystych wód. Dajecie przykład innym jak troszczyć się o dobry stan wód i chronić środowisko – mówił zastępca dyrektora RZGW w Białymstoku dziękując wszystkim uczniom i nauczycielom za zaangażowanie w program.
Dyrektor podziękował także wszystkim służbom zaangażowanym w program i serdecznie zapraszał do udziału w kolejnej edycji programu.
Swoimi refleksjami na temat udziału w programie „AKTYWNI BŁĘKITNI” podzielili się też przedstawiciele patronów i partnerów oraz nauczyciele – koordynatorzy programu. Podczas telekonferencji Pomorska Kurator Oświaty Małgorzata Bielang odczytała list od Ministra Edukacji i Nauki Przemysława Czarnka: „Drodzy Aktywni Błękitni bardzo się cieszę że poszerzacie horyzonty. Mam nadzieje, ze zdobyta wiedza przyda się wam w szkole, a także w życiu codziennym. Woda to wielki skarb, a czasami groźny żywioł. Kto wie może kiedyś wasza praca będzie wiązała się z wodą jako przyrodnicy, hydrolodzy, strażacy. Życzę wam aby podczas tegorocznych wakacji mądrze i bezpiecznie korzystać z zasobów wodnych” – przekazał w liście skierowanym do uczestników programu Aktywni Błękitni minister Czarnek.
Wyrazy uznania dla Koordynatorów Programu przekazał w liście także prezes Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie Przemysła Daca: "Zasługi Koordynatorów w dziedzinie kształtowania wśród uczniów, zrozumienia roli i znaczenia szeroko rozumianej gospodarki wodnej, żeglugi i turystyki wodnej oraz ochrony środowiska uważam za nieocenione. Za szczególnie cenne uważam propagowanie ochrony wód przed zanieczyszczeniami oraz umacnianie postaw proekologicznych uczniów i propagowanie wiedzy na temat bezpiecznego zachowania się nad wodą. Prowadzona edukacja on-line w nowoczesny i niekonwencjonalny sposób angażowała uczniów w tematykę wody i pozwalała przekazać pożyteczną wiedzę mimo panujących ograniczeń. Wierzę, że dzisiejsi Aktywni Błękitni zostaną w przyszłości siłą napędową społeczeństwa w sprawie ochrony wód."
GRAND PRIX Aktywnych Błękitnych otrzymała Wyróżniła się ona na tle innych szkół swoim ogromnym zaangażowaniem w edukację swoich uczniów.
Za duże zaangażowanie wyróżniliśmy dodatkowo dwie szkoły: Szkołę Podstawową przy Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Szczytnie oraz Szkołę Podstawową Nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi w Gołdapi.
Wszystkie szkoły, które otrzymały certyfikat:
- Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im. Jana Brzechwy w Giżycku
- Szkoła Podstawowa Nr 8 przy Młodzieżowym Ośrodku Socjoterapii w Giżycku
- Szkoła Podstawowa Nr 3 im. Henryka Sienkiewicza w Ełku
- Szkoła Podstawowa Nr 26 im. Stanisława Staszica w Białymstoku
- Prywatna Szkoła Podstawowa Nr 6 w Białymstoku
- Szkoła Podstawowa nr 29 w Białymstoku - Zespół Szkół Ogólnokształcących Mistrzostwa Sportowego Nr 2 w Białymstoku
- Szkoła Podstawowa przy Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczy w Szczytnie
- Niepubliczna Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi „Razem” w Olsztynie
- Szkoła podstawowa Nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi w Gołdapi
- Publiczny Specjalny Katolicki Ośrodek Edukacyjno-Wychowawczy w Kruzach
- Szkoła Podstawowa nr 14 im. Marii Konopnickiej w Olsztynie
W Programie „Aktywni Błękitni – szkoła przyjazna wodzie” na terenie RZGW w Białymstoku wzięło udział blisko 2 400 uczniów i nauczycieli. Przeprowadzono setki zajęć, zorganizowano różnorodne qizy, gry i konkursy m.in. fotograficzny, literacki czy plastyczny. Uczniowie aktywnie brali udział w akcji Strażnik Czystych Wód. Posprzątali takie akweny jak: Niegocin, Krzywe, Długie, Domowe Małe, Stawy Marczukowie czy brzegi rzeki Białej i Łyny. Wszyscy już wiedzą że #WodyToNieŚmietnik.
O sukcesie programu świadczy postawa uczniów ze Szkoły Podstawowej Nr 8 przy Młodzieżowym Ośrodku Socjoterapii w Giżycku, którzy podczas ostatnich zajęć ze strażą pożarną, w ramach programu „AKTYWNI BŁĘKITNI”, na propozycję pokazu lania wody z węża strażackiego, zaczęły stanowczo protestować. Wiedzą oni bowiem, że wodę należy oszczędzać.
Uczniowie Szkoły Podstawowej przy Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Szczytnie również wiedzą, że jesteśmy zobowiązani do dbania o wodę i promowania jej racjonalnego oszczędzania. Uczniowie wraz z nauczycielami rozwieszali etykietki w toaletach, przypominające o konieczności oszczędzania wody. Dodatkowo młodzież z wielu szkół stworzyła wiele plakatów i gazetek szkolnych. Młodzi ekolodzy swoją wiedzę o gromadzeniu zasobów wodnych stosują teraz w praktyce w szkole i domu.
Program był realizowany, w ramach pilotażu, na obszarze administrowanym przez Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Białymstoku.
Objęty był patronatem Ministra Edukacji Narodowej, Ministra Klimatu i Środowiska, Ministra Infrastruktury oraz Warmińsko-Mazurskiego Kuratora Oświaty, a partnerami była Policja i Państwowa Straż Pożarna oraz Centrum Powiadamiania Ratunkowego.
Następna edycja Programu odbędzie się w nowym roku szkolnym i już serdecznie zapraszamy wszystkie szkoły podstawowe do podjęcia wyzwania i stania się „Szkołą Przyjazną Wodzie”.