Dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Białymstoku otrzymał złote odznaczenie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za opiekę nad Kanałem Augustowskim.
Fot. TVP3 Białystok
Fot. Wody Polskie
Wyróżnienie za ochronę zabytków przyznał Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego - Piotr Gliński - na wniosek Podlaskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Białymstoku. Wody Polskie jako zarządca Kanału Augustowskiego pełni nadzór nad unikatowym w skali europejskiej dziełem budownictwa wodnego z pierwszej połowy XIX w. Kanał należy do najcenniejszych i najpopularniejszych zabytków polskiej myśli hydrotechnicznej. Podczas budowy wyrównano różnice poziomów wód, uregulowano 35 km koryt rzek Netty i Czarnej Hańczy, wykonano ponad 40 km przekopów i wybudowano 18 śluz oraz 23 jazy, które odpowiadają za regulacje poziomów wody. W tym roku Kanał Augustowski obchodzi jubileusz 200 lat, od czasów powojennych kanał utrzymywany jest w pełnej spławności.
Z uwagi na swoją wartość historyczną Kanał Augustowski wymaga prac utrzymaniowo-remontowych. Aby zachować wszystkie elementy odpowiadające pierwotnej budowie i utrzymaniu drogi wodnej w pełnej sprawności wszystkie prace remontowe realizowane są pod nadzorem konserwatora zabytków. Od 2018 roku Wody Polskie sukcesywnie remontują Kanał Augustowski. W tym roku zaplanowany jest remont jazów Augustów, Rygol i Dębowo, remont budynków strażnicy wodnej w Sosnowie, a także wymiana oznakowania nawigacyjnego. W przyszłości w planach jest remont jazów: Sosnowo, Spiechlerzysko, Gorczyca oraz remont wrót dolnych i górnych śluz Przewięź i Kudrynki.
W 2022 roku Wody Polskie za blisko 0,5 mln złotych wymieniły dolne wrota śluzy Mikaszówka.
Fot: Remont infrastruktury hydrotechnicznej Kanalu Augustowskiego 2022 r. - Wymiana wrót Śluzy Mikaszówka, Wody Polskie
W 2021 roku za blisko 1 milion złotych Wody Polskie wymieniły wrota górne, środkowe i dolne - na jedynej polskiej, dwukomorowej śluzie Paniewo.
Fot: Remont infrastruktury hydrotechnicznej Kanalu Augustowskiego 2021 r. - Wymiana wrót Śluzy Paniewo, Wody Polskie
W 2020/21 r. Wody Polskie za blisko 0,5 mln złotych wymieniły wrota górne i dolne śluzy Gorczyca.
Fot: Remont infrastruktury hydrotechnicznej Kanalu Augustowskiego - Wymiana wrót Śluzy Gorczyca, Wody Polskie
W 2017 roku Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Warszawie kompleksowo wyremontował śluzę Swoboda. Koszt remontu to ponad 5 mln złotych. Środki pochodziły z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Fot: Remont infrastruktury hydrotechnicznej Śluzy Swoboda 2017 r., Hydrobud Kielczyk
Zespół Komunikacji i Edukacji
Wodnej RZGW w Białymstoku