Kanał Augustowski ma już 200 lat!
Z tej okazji zapraszamy na konferencję rozpoczynającą obchody 200–lecia Kanału Augustowskiego. Wydarzenie pod hasłem „Przeszłość, teraźniejszość i przyszłość Kanału Augustowskiego” organizowane przez Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie odbędzie się 28 kwietnia w Hotelu Warszawa w Augustowie.
Kanał Augustowski należy do najcenniejszych i najbardziej popularnych zabytków polskiej kultury technicznej. To niezwykły, jedyny w swoim rodzaju Pomnik Historii położony na pograniczu Polski i Białorusi (województwo podlaskie i obwód grodzieński).
Kanał żeglowny, podziałowy łączy dopływ Narwi - Biebrzę z Niemnem poprzez jeziora augustowskie oraz rzeki - Nettę i Czarną Hańczę. Na jego szlaku znajduje się aż 12 jezior. Kanał jest unikatowym obiektem nie tylko ze względów czysto zabytkowych, ale również turystycznych. Z uwagi na urokliwy krajobraz wokół, piękno Puszczy Augustowskiej co roku przyciąga tysiące turystów.
Kanał Augustowski mierzy 101,3 km długości stanowiąc tym samym jedyną z najdłuższych sztucznych dróg wodnych w Polsce. W przeważającej większości, bo aż 80 km drogi wodnej utrzymywana jest w stanie pełnej spławności przez Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Białymstoku. Pozostała część Kanału Augustowskiego wychodząca już poza terytorium Polski administrowana jest przez Białoruś.
Zapraszamy wszystkich, którzy chcieliby poznać historię tej niezwykłej budowli do udziału w konferencji. Podczas spotkania dowiemy się jakie były przyczyny powstania Kanału Augustowskiego, jaką miał pierwotnie funkcję i dlaczego wciąż jest tak cennym obiektem na mapie północno-wschodniej Polski. Porozmawiamy także o perspektywach rozwoju i znaczeniu kanału dla okolicznych gmin.
Wkrótce podamy szczegóły rejestracji!
Fot: Remont infrastruktury hydrotechnicznej Kanalu Augustowskiego - Wymiana wrót Śluzy Gorczyca, Wody Polskie