7 czerwca 2019 r. nad Jeziorem Mikołajskim odbyła się Wojewódzka Inauguracja Sezonu Wodnego. W Mikołajkach na plaży miejskiej spotkali się policjanci, przedstawiciele Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie, samorządowcy oraz uczniowie szkół podstawowych z Mikołajek. Celem akcji „Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą” jest promowanie wśród dzieci, młodzieży oraz dorosłych, odpowiedzialnych postaw korzystania z rekreacji wodnej.

DSC02211

Nie przez przypadek otwarcie wojewódzkiego sezonu wodnego miało miejsce w Mikołajkach. To właśnie tu, każdego roku odpoczywają tysiące turystów.

Uroczystość była też okazją do przekazania przez Komendanta Wojewódzkiego Policji w Olsztynie nowej policyjnej łodzi SPORTIS, która będzie kolejną we flocie policjantów z Komisariatu Policji w Mikołajkach.

DSC02289

Obecne na inauguracji sezonu dzieci mogły obejrzeć policyjny sprzęt wykorzystywany do codziennej służby, przejść szybki kurs udzielania pierwszej pomocy, czy przypomnieć sobie o konieczności zostawienia po sobie porządku, po odpoczynku nad wodą.

DSC02249

DSC02262

W ubiegłym roku policyjni wodniacy z Warmii i Mazur skontrolowali 1532 kąpieliska, podjęli  także blisko 600 interwencji, zatrzymali 17 nietrzeźwych sterników łodzi motorowych oraz 27 osób będących pod wpływem alkoholu korzystających sprzętu pływającego bez napędu mechanicznego np. kajaki, rowery wodne.

W ubiegłym roku (2018) doszło do 49 utonięć z czego w okresie wakacji (lipiec – sierpień 2018) w województwie warmińsko – mazurskim utonęło 21 osób, to o 3 osoby więcej niż w analogicznym okresie 2017 roku. W 2017 roku utonięć było 51. Niezmienne jest to, że toną osoby w średnim wieku i to głównie mężczyźni. Najczęstszymi przyczynami utonięć od wielu już lat są alkohol, przecenianie swoich umiejętności oraz korzystanie z kąpielisk niestrzeżonych. Tak też było podczas ubiegłorocznych wakacji. Najwięcej osób utonęło w jeziorach.

DSC02258

Organizatorem wydarzenia był Komendat Wojewódzki Policji w Olsztynie. 

KWP w Olsztynie/ Agnieszka Giełażyn-Sasimowicz,

rzecznik prasowy RZGW w Białymstoku