Pracownicy - wolontariusze firmy Michelin Polska, którzy angażują się społecznie i biorą udział w programie Wolontariatu Pracowniczego Michelin „Moc Dobra”, wspólnie z pracownikami Zarządu Zlewni i Nadzoru Wodnego w Olsztynie, w parku Podzamcze nad Łyną, zabezpieczyli siatką drzewa, które bardzo upodobały sobie bobry. 

 

To, że tutaj są bobry, widać na pierwszy rzut oka. Podgryzają drzewa, które mogą się przewrócić, więc stają się niebezpieczne. Dlatego wieszamy siatkę zabezpieczającą, żeby bobry nie gryzły dalej drzew. Wychodzą z otworów kanalizacyjnych i robią swoje. Jeśli dalej będą podgryzać drzewa, będzie je trzeba albo wyciąć, albo przewrócą się same. Mogą komuś zrobić krzywdę. Mamy dwieście metrów siatki i zabezpieczamy około setki drzew. Firma dała nam fundusze na ten cel. To cieszy, bo możemy zrobić coś dla miasta — powiedział Maciej Komsta, pracownik Michelin działający w wolontariacie.

 

 

 
Pracownicy Michelin wyszli z tą inicjatywą. Zareagowaliśmy z wielkim entuzjazmem, że chcą coś zrobić sami z siebie. Bobry stanowią zagrożenie, gdy pojawiają się w mieście. Drzewa są niestabilne, mogą runąć, przy silniejszym wietrze, przewrócić na kogoś lub zniszczyć mienie. Taka akcja jest więc bardzo potrzebna. Drzewa zostaną zabezpieczone od parku Centralnego aż do zamku — dodał Maciej Ostrowski z Zarządu Zlewni w Olsztynie.

 

 

Drzewa zostały zabezpieczone specjalną stalową ocynkowaną siatką. Pracownicy Zarządu Zlewni w Olsztynie pozbierali też śmieci z obu brzegów Łyny.

 

 

Agnieszka Giełażyn-Sasimowicz

rzecznik prasowy RZGW w Białymstoku