Pracownicy Wód Polskich w Białymstoku wraz z Biebrzańskim Klubem Płetwonurków „Meander", Biebrzańskim Parkiem Narodowym, moniecką Strażą Pożarną, samorządem miasta Goniądz oraz Happy Divers Club i Grupą Poszukiwawczo-Ratowniczą „Scubamaniak” po raz kolejny posprzątali dno i brzegi rzeki Biebrzy.

Podwodne sprzątanie Biebrzy to coroczna inicjatywa, która angażuje wolontariuszy i  płetwonurków z całego kraju w usuwanie śmieci z jednej z najpiękniejszych rzek w Polsce. Tegoroczna XXIV edycja miała na celu dokładne przeczesanie i wysprzątanie rzeki na odcinku od początku Biebrzańskiego Szlaku Podwodnego do Szafranek.

Blisko 50 osób uczestniczących w akcji sprzątania Biebrzy zebrało około 200 kg śmieci. To mniej niż w ubiegłym roku. Oznacza to, że kampanie edukacyjne przynoszą efekty i wzrasta świadomość społeczeństwa o zagrożeniach, jakie niosą za sobą odpady porzucane w rzekach i jeziorach. Mimo wszystko jednak, śmieci jest wciąż za dużo. Dlatego tak ważne są tego typu akcje, które zwracają uwagę na problem zanieczyszczania polskich rzek i zbiorników wodnych, zachęcają do większej troski o nasze wodne zasoby i pokazują, że nie ma akceptacji społecznej na zanieczyszczanie polskich wód.

Dlatego też pracownicy Wód Polskich nie tylko prowadzą kampanie edukacyjne ale też co roku organizują i uczestniczą w akcjach sprzątania wód i terenów przybrzeżnych. Wszystko po to, aby pokazać społeczeństwu, że pozostawione w zbiornikach wodnych odpady nie znikają, lecz stanowią bezpośrednie zagrożenie dla organizmów wodnych. Szkodzą  nie tylko różnym ekosystemom, ale też ludziom, dlatego niezbędne jest podejmowanie działań zaradczych.

Zaśmiecanie wód to problem, który nie pozwala przejść obok niego obojętnie wielu
z nas, dlatego jeśli jesteś świadkiem zanieczyszczania środowiska, znasz lokalizację dzikiego wysypiska nad wodą  napisz do nas Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. .

Wiemy już, że bez wody nie ma życia, musimy jeszcze pamiętać, że wody to nie śmietnik.

z1