Nagły wzrost temperatury powietrza i jednoczesne opady deszczu powodują gwałtowne topnienie pokrywy śnieżnej. Z kolei spływ wód opadowo – roztopowych do cieków skutkować może dynamicznymi wzrostami stanów wód.

W związku z powyższym pracownicy RZGW w Białymstoku na bieżąco monitorują sytuację meteorologiczną i hydrologiczną w regionie i prowadzą wzmożone kontrole w terenie. Aktualnie na terenie administrowanym przez RZGW w Białymstoku nie ma zagrożenia powodziowego. Zbiornik retencyjny dysponuje rezerwą powodziową i jest  przygotowany na przyjęcie wód roztopowych.

siemianówka 1

Natomiast w administrowanym regionie obowiązują ostrzeżenia meteorologiczne I stopnia dotyczące roztopów.

W zlewni Narwi i Biebrzy obserwujemy lokalnie stabilizację i wahania stanu wody związane ze spływem wód opadowo – roztopowych, utrzymującymi się zjawiskami lodowymi i pracą urządzeń hydrotechnicznych. Stany wód utrzymują się w strefie wody średniej i wysokiej, lokalnie niskiej. Największy wzrost odnotowano na stacji wodowskazowej w Ostrołęce na rzece Narew – 10 cm. Natomiast  przekroczenia stanów ostrzegawczych odnotowano na dwóch stacjach wodowskazowych: w Ploskach na Narwi – 6 cm powyżej stanu ostrzegawczego i w Rajgrodzie na rzece Lega – 8 cm powyżej stanu ostrzegawczego. Nie ma w tej chwili zagrożeń dla zabudowań gospodarskich i mieszkalnych.

n1

W zlewni Łyny i Wegorapy stany wód utrzymują się w strefie wody średniej, punktowo niskiej i wysokiej. Największy wzrost odnotowano na stacji wodowskazowej Węgorzewo rz. Węgorapa – 14 cm oraz Prynowo rz. Węgorapa – 13 cm.

W zlewni Niemna stany wód utrzymują się w strefie wody wysokiej, średniej i niskiej.

n3

Na Wielkich Jeziorach Mazurskich stany wód utrzymują się w strefie wody średniej i niskiej.

Sytuacja hydrologiczno – meteorologiczna w regionie Narwi, Łyny i Wegorapy oraz Niemna jest na bieżąco monitorowana. Działania nadzorowane są przez Centrum Operacyjne Ochrony Przeciwpowodziowej w Białymstoku, które pozostaje w stałym kontakcie z zarządami zlewni oraz centrami zarządzania kryzysowego.

W razie sytuacji kryzysowej zachęcamy do kontaktowania się pod całodobowy numer dyżurny 22 470 10 01.

 https://www.wody.gov.pl/strefa-klienta.

Zespół Komunikacji i Edukacji Wodnej 

RZGW w Białymstoku