W Augustowie powstanie kolejny mural. Będzie poświęcony Kanałowi Augustowskiemu i 200. rocznicy rozpoczęcia jego budowy. Fundatorem jest Miasto Augustów oraz Wody Polskie. Dzieło powstanie na ścianie bloku Śródmieście 2. Po sąsiedzku z dziewczyną z zespołu Bystry oraz Kinochłonem.

Konkurs na projekt

Umowa zawarta pomiędzy Miastem Augustów a Wodami Polskimi precyzuje, że projekt muralu wybrany zostanie w otwartym konkursie. W przewidzianym terminie zgłoszono 25 prac, które były różnorodne. Część przedstawiała Kanał i jego otoczenie, inne były portretami, a jeszcze inne ujmowały temat symbolicznie. Różne pomysły, różne style i techniki. Wymogi formalne konkursu spełniło 16 projektów. Komisja konkursowa nie miała łatwego zadania, a obrady zakończyło głosowanie, w którym zwycięska praca wygrała przewagą 1 głosu.

Komisja Konkursowa składała się z przedstawicieli Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie, przedstawicieli Gminy Miasta Augustów oraz przedstawiciela Zarządu Budynku:

  1. Mirosław Markowski – przedstawiciel Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie;
  2. Edyta Borzyszkowska – przedstawiciel Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie;
  3. Emilia Stasińska – przedstawiciel Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie;
  4. Kajetan Kłoczko – przedstawiciel Gminy Miasta Augustów – Urząd Miejski;
  5. Renata Rybsztat – przedstawiciel Gminy Miasta Augustów – Augustowskie Placówki Kultury;
  6. Bogumił Ogrodnik – przedstawiciel Gminy Miasta Augustów – Studio Tatuażu Wild Art;
  7. Julia Klimaszewska – przedstawiciel Gminy Miasta Augustów – Radna Rady Miejskiej;
  8. Justyna Półtorak – przedstawiciel Zarządu Budynku.

Zwycięska praca

Po burzliwych obradach, decyzją komisji wygrał projekt muralu przedstawiającego portret gen. Ignacego Prądzyńskiego – architekta Kanału Augustowskiego, ale również inżyniera, oficera oraz dowódcy w wygranej bitwie pod Iganiami. Jest to praca zespołowa autorstwa Pani Iwony Bielawskiej oraz Pani Elwiry Dobkowskiej.
Jak mówi Dyrektor Mirosław Markowski z PGW Wody Polskie:

- Cieszę się, że wygrała praca będąca portretem. Generał Ignacy Prądzyński to jeden z twórców Kanału Augustowskiego i wielka postać, która zdecydowanie zasługuje na taką formę upamiętnienia. Moim zdaniem projekt idealnie wpisze się w przestrzeń pomiędzy dwoma sąsiednimi muralami.

DSC 0763 kopia

Zgodnie z przyjętymi zasadami, mural ma powstać do 30 września 2023 r.

Źródło: Miasto Augustów