Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Białymstoku od 20 kwietnia do 4 maja br. przeprowadził wiosenne zarybianie obwodów rybackich objętych programem Nasze Łowiska.
Materiał zarybieniowy dobierany i wprowadzany jest do wód na podstawie opracowanych operatów rybackich zatwierdzonych przez Instytut Rybactwa Śródlądowego w Olsztynie. Operat jest dokumentem określającym zasady prowadzenia racjonalnej gospodarki rybackiej, sporządzanym przez uprawnionego do rybactwa w formie opisowej i graficznej zazwyczaj na okres 10 lat. Tegoroczny materiał zarybieniowy do obwodów jeziorowych był rozprowadzany w płytkich partiach akwenów, wzdłuż roślinności wodnej, natomiast w obwodach rzecznych wylęg wprowadzano do czynnych starorzeczy i przyujściowych odcinkach dopływów w tym także rozprowadzano go po płytkich partiach zbiorników. Dobór właściwego miejsca do zarybiania jest kluczowy z uwagi na procent przeżywalności narybku. Wypuszczony wylęg ma największe szanse na przeżycie w miejscach, gdzie nurt wody jest spokojny, dlatego też najlepszym miejscem do zarybiania są aktywne starorzecza i przybrzeżna roślinność zanurzona.
Zarybiania wód prowadzi się w celu wzbogacenie zbiorników wodnych o rodzime gatunki ryb występujące w wodach naszego regionu, które poprawiają i podtrzymują zasoby ichtiofauny oraz polepszają jakość wód, a także uatrakcyjniają je pod względem wędkarskim. Zarybiania obwodów prowadzone są z zachowaniem racjonalnej gospodarki rybackiej, która polega na wykorzystywaniu produkcyjnych możliwości wód z zachowaniem zasobów ryb w równowadze biologicznej i na poziomie umożliwiającym gospodarcze korzystanie z nich.
Wiosenne zarybianie narybkiem żerującego szczupaka przeprowadzono na poniższych obwodach rybackich:
- Obwód rybacki jeziora Łaźno w zlewni rzeki Ełk Nr 1 - 400 000 szt. wylęgu żerującego szczupaka ( jeziora Łaźno, Piłwąg, Szwałk Wielki),
- Obwód rybacki jeziora Kiełki w zlewni rzeki Ełk Nr 9 - 20 000 szt. wylęgu żerującego szczupaka,
- Obwód rybacki jeziora Wityny w zlewni rzeki Ełk Nr 28 - 20 000 szt. wylęgu żerującego szczupaka,
- Obwód rybacki rzeki Narew Nr 5 - 400 000 szt. wylęgu żerującego szczupaka,
- Obwód rybacki rzeki Pisa Nr 1 - 100 000 szt. wylęgu żerującego szczupaka,
- Obwód rybacki rzeki Pisa Nr 2 - 100 000 szt. wylęgu żerującego szczupaka,
- Obwód rybacki jeziora Klimunt w zlewni rzeki Pisa Nr 44 - 25 000 szt. wylęgu żerującego szczupaka,
- Obwód rybacki jeziora Silec w zlewni rzeki Omet Nr 3 - 100 000 szt. wylęgu żerującego szczupaka,
- Obwód rybacki jeziora Iławki w zlewni rzeki Pisa Nr 5 - 85 000 szt. wylęgu żerującego szczupaka,
- Obwód rybacki jeziora Reszki w zlewni rzeki Jegrznia Nr 5 - 10 000 szt. wylęgu żerującego szczupaka,
- Obwód rybacki jeziora Krzywe w zlewni rzeki Ełk Nr 21 - 20 000 szt. wylęgu żerującego szczupaka,
- Obwód rybacki jeziora Stoczek w zlewni rzeki Pisa Nr 19 - 20 000 szt. wylęgu żerującego szczupaka.
Od 2023 roku do programu Nasze Łowiska dołączono 11 nowych obwodów. Aktualnie na terenie Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Białymstoku 22 obwody rybackie objęte są programem Nasze Łowiska.
Zespół Komunikacji i Edukacji Wodnej
RZGW w Białymstoku