Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Białymstoku realizuje szereg przedsięwzięć, które wpływają na poprawę bilansu wodnego. W ciągu trzech lat (2020-2022) na terenie administrowanym przez RZGW retencja korytowa zwiększyła się o około 0,5 miliona m3. W ramach Programu Kształtowania Zasobów Wodnych na terenach rolniczych zrealizowane zostały aż 23 zadania utrzymaniowe na łączną kwotę prawie 2 milionów złotych. W ramach tych działań przywrócona lub poprawiona została dwufunkcyjna rola urządzeń melioracyjnych, która zapewnia odprowadzanie wód z pól i użytków rolnych w czasie opadów, ale również retencję wód w okresach suszy.
Retencja korytowa to nowatorskie podejście, realizowane w ramach działań programu STOP SUSZY!, które ma na celu poprawę zdolności retencyjnych rzek, kanałów i obiektów melioracyjnych, przy użyciu jazów, przepusto-zastawek i innych urządzeń piętrzących. Dzięki temu w okresach niżówek i niedoborów opadów w określonych miejscach na rzekach i kanałach będzie prowadzone czasowe podpiętrzanie wód przy wykorzystaniu zastawek i innych urządzeń, które zapewni przekierowanie wód do rowów melioracyjnych. W regionie wodnym administrowanym przez RZGW w Białymstoku eksploatowanych jest ponad 500 tego typu budowli.
- Na terenie Zarządu Zlewni w Augustowie, w ramach retencji korytowej, naprawiono lub wyremontowano jaz Sypitki na rzece Małkiń, jaz na Kanale Odpływowym, 3 jazy na rzece Turówka oraz 2 jazy na rzece Wołkuszanka. Naprawiony został także przepust z piętrzeniem na Kanale Szymańskim i rzece Żarnówka, 2 przepusty na rzece Wołkuszanka oraz próg na rzece Puńsk. Obecnie trwa postępowanie przetargowe na remont jazu na rzece Matlak i naprawę zastawki na rzece Słuczka.
- Na obszarze Zarządu Zlewni w Białymstoku wyremontowanych zostało 6 przepustów z piętrzeniem na rzekach: Czarna, Kanał E-Suraż, Szeroka Struga i Ciek Tartaczny. Naprawiono także 3 zastawki na rzekach: Czarna, Kanał E-Suraż i Ciek spod Sofipola, 1 jaz żelbetowy na rzece Supraśl oraz zastawkę na Cieku spod Sofipola. Trwa postępowanie przetargowe na remont 4 przepustów z piętrzeniem na rzece Supraśl.
- W obrębie Zarządu Zlewni w Giżycku wyremontowanych zostało 5 przepustów piętrzących oraz 1 zastawka na rzece Jędzelówka. Wyremontowano także 3 jazy na rzece Skroda. Obecnie trwa postępowanie przetargowe na naprawę 3 przepustów z piętrzeniem i 2 zastawek na rzece kanał Poredy Charubin.
- Na terenie Zarządu Zlewni w Ostrołęce wyremontowanych zostało 7 zastawek na rzekach: Mała Rozoga, Ostracha, Kanał Kaczor oraz Kanałach C Karaska i Doprowadzalnik M oraz 2 przepusty z piętrzeniem na rzece Kanał Koty. Naprawiono 5 stopni z piętrzeniem na rzece Kanał Charciabałda, 2 progi na rzece Pełtówka oraz jaz na rzece Płodownica. Trwa postępowanie przetargowe na remont jazu na rzece Omulew i jazu na Kanale Omulew Płodowinica.
- Na obszarze Zarządu Zlewni w Olsztynie trwa postępowanie przetargowe na remont jazu Pleśno na rzece Sajna.
Na fot. jaz na rzece Sajna
Do tej pory na terenie administrowanym przez RZGW w Białymstoku retencja korytowa zwiększyła się o 0,5 mln m3, a obszar oddziaływania wyniósł ponad 1 tys. ha. To jednak nie koniec, bo trwają prace związane z uzyskaniem niezbędnych decyzji administracyjnych na: remont 4 jazów na rzece Kanał Kuwaski, 4 jazów i 4 przepławek na rzece Guber oraz przebudowę koryta i budowli piętrzących (2 jazów i zastawki) na rzece Kulikówka. Całkowity koszt tych trzech inwestycji szacowany jest na ponad 12,5 mln zł. Dzięki tym działaniom retencja korytowa zwiększy się o kolejne 200 tys. m3 i obejmie swoim oddziaływaniem obszar blisko 2,5 tys. ha.
Agnieszka Giełażyn-Sasimowicz,
rzecznik prasowy Wód Polskich w Białymstoku.