21 marca – pierwszy dzień kalendarzowej wiosny – spędziliśmy na pomocy naszym wodom! Pracownicy Wód Polskich w Białymstoku, Urzędu Miejskiego w Ełku i uczniowie z ełckich szkół, przedszkoli i liceów – łącznie prawie 200 osób - posprzątało brzegi rzeki Ełk na miejskim odcinku i fragment jeziora Ełckiego. Zebraliśmy ponad 100 worków śmieci!

00

 

Uczniowie uczestniczący w programie #AktywniBłękitni – szkoła przyjazna wodzie, ze Szkoły Podstawowej nr 3 im. Henryka Sienkiewicza w Ełku  i Zespołu Szkół Sportowych w Ełku – Szkoły Podstawowej nr 6 oraz przedszkolaki i licealiści zrezygnowali z wątpliwego zwyczaju topienia marzanny, a zamiast tego pomogli środowisku i zebrali zalegające nad brzegami rzeki i jeziora śmieci.  

0020220321 110002

 

Na szczęście edukacja wodna i ekologiczna przynosi efekty.  Świadomość społeczeństwa wzrasta, bo śmieci nad brzegami wód jest coraz mniej. Wzrasta też liczba reakcji ludzi, którzy jeśli widzą, że ktoś zanieczyszcza środowisko, interweniują by nie dopuścić do takich sytuacji.   Nad wodą wciąż jednak można znaleźć puszki, torebki foliowe, papierki oraz pozostałości po wędkarzach. Najwięcej jest jednak szklanych i plastikowych butelek po napojach.

 0020220321 111449

Plastik, który wpada do rzeki często rozpada się na drobne kawałki – naukowcy nie znają jeszcze do końca szkodliwości działania mikroplastiku, ale już dziś wiadomo, że może mieć bardzo negatywny wpływ na organizm człowieka, zwierząt i całe ekosystemy. Odpady są często źródłem bakterii, szkodliwych substancji, metali ciężkich, czy chemikaliów. Często mogą stanowić także śmiertelną pułapkę dla zwierząt.

 0020220321 1106140020220321 111835

Każdego roku Wody Polskie organizują dziesiątki akcji sprzątania oraz uczestniczą w akcjach organizowanych przez samorządy i organizacje społeczne. Jednak niezależnie od tego, jak duże siły zaangażowane są sprzątanie, problem stale powraca, a w miejsce starych śmieci pojawiają się kolejne. Dlatego ważna jest edukacja dzieci młodzieży i dorosłych, by przyniesione ze sobą opakowania po pikniku czy spacerze zbierać i wyrzucać do kosza lub kontenera. W ramach programu #AktywniBłękitni uczniowie szkół podstawowych z chęcią angażują się w akcje sprzątania wód w swoim najbliższym otoczeniu, dzięki czemu z dumą możemy ich nazwać Strażnikami Czystych Wód!

 

Dziękujemy wszystkim za pomoc w sprzątaniu brzegów rzeki Ełk i jeziora Ełckiego!