Ponad 200 uczniów z województw podlaskiego i warmińsko-mazurskiego wzięło udział w zajęciach edukacyjnych pt. "Bezpieczne ferie". Spotkanie w formule online poprowadził ratownik Mazurskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego z Giżycka - Dariusz Luma. Zajęcia odbyły się się w ramach partnerstwa - RZGW w Białymstoku i MOPR - dotyczącego realizacji programu Aktywni Błekitni - Szkoła Przyjazna Wodzie. 

emilka2

Spotkanie rozpoczęło się od powitania prowadzącego wykład, wszystkich uczestników programu i koordynatorów szkół. - „Cieszę się, że możemy zrealizować te zajęcia jeszcze przed rozpoczęciem tak ważnych dla wszystkich uczniów ferii zimowych. Chcielibyśmy, aby spotkanie z ratownikiem MOPR-u, przypomniało Wam zasady beziecznego wypoczynku nad wodą, a w szczególności wzbudziło czujność podczas wchodzenia na lód”- mówiła Emilia Stasińska koordynator programu Aktywni Błękitni w RZGW w Białymstoku. Uczestnictwo w spotkaniu przyczyniło się także się do realizacji aktywności wynikającej z regulaminu przystąpienia do sieci szkół przyjaznych wodzie.

Emilka 6jpg

Ratownik poprowadził 45-minutowy wykład wykorzystując prezentację multimedialną i film na temat bezpieczeństwa na lodzie. Szczegółowo wskazał metodę pomiaru grubości lodu, omówił do jakich miejsc nie należy zbliżać się będąc na lodzie, co powinniśmy ze sobą zabrać wchodząc na zamarznięte zbiorniki wodne, w jaki sposób wezwać służby ratownicze w przypadku napotkania zdarzenia, jak udzielić pomocy z zachowaniem własneg bezpieczeństwa oraz  w jak sposób nie udzielać pomocy osobom pod którymi zarwał się lód. Do wyobraźni uczniów przemówił film pokazujący gwałtowne zarwanie się lodu pod grupą niczego nie spodziwających się ludzi. 

emilka x

 

emilka z

 

Mamy nadzieję, że po tym spotkaniu uczestnicy programu Aktywni Błękitni - szkoła przyjazna wodzie będą świadomie, bezpiecznie i odpowiedzialnie spędzać ferie zimowe.

emilka k

Zespół Komunikacji Społecznej i Edukacji Wodnej

RZGW w Białymstoku