Ponad 30 osób - pracowników Wód Polskich w Olsztynie, wolontariuszy i turystów - wsiadło do kajaków i pozbierało w sobotę (16.10.2021r.) śmieci z koryta i brzegów rzeki Łyny w Olsztynie. Grupa śmiałków płynęła od starego miasta w Olsztynie do elektrowni wodnej  Łyna na Wadągu. Łącznie posprzątano 6,5 km rzeki i zebrano pół tony śmieci! Oprócz "tradycyjnych" puszek, butelek plastikowych i szklanych oraz torebek foliowych, uczestnicy spływu wyłowili m.in. elektryczną hulajnogę, wózki dziecięce i sklepowe, zderzak Fiata 126p, rury, opony oraz felgi. 

IMG 20211016 115243o

 

Sprzątnie Łyny było kolejną akcją zorganizowaną w ramach  kampanii społecznej  #WodyToNieŚmietnik, która ma zwrócić uwagę na problem zanieczyszczania rzek oraz zbiorników wodnych. W naszym kraju to prawdziwa plaga! Pracownicy Wód Polskich każdego roku zbierają setki ton różnego rodzaju odpadów, które trafiają do rzek oraz notorycznie pojawiają się w ich pobliżu. W sezonie wiosenno-letnim okolice zbiorników wodnych są wręcz zasypane plastikowymi opakowaniami i butelkami, kawałkami szkła, puszkami i innymi odpadami.

DSC 4811

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. to adres Wód Polskich, pod który można przesłać zgłoszenie znalezionego dzikiego wysypiska nad wodą. Należy podać dokładną lokalizację – miejscowości, nazwy rzeki bądź zbiornika wodnego.