Pracownicy Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Białymstoku nieustannie monitorują i reagują na sytuacje hydrologiczno – meteorologiczną w regionie i pozostają w kontakcie ze służbami zarządzania kryzysowego. Aktualnie na obszarze administrowanym przez RZGW w Białymstoku odnotowano przekroczenie stanu alarmowego na 6 stacjach wodowskazowych zaś przekroczenie stanów ostrzegawczych na 15. 

11. Węgorapa msc. Mieduniszki

W zlewni Narwi i Biebrzy a także Łyny i Węgorapy oraz Niemna stany wód utrzymują się w strefie wody wysokiej, lokalnie średniej. Podobny stan wód utrzymuje się również na Wielkich Jeziorach Mazurskich.

Stany alarmowe zostały przekroczone na rzece Narew na stacji wodowskazowej w Ploskach, rzece Lega wodowskaz Rajgród, rzece Guber – Prosna, rzece Narewka – Narewka, rzece Sidra – Harasimowicze oraz rzece Gołdapa – Gołdap.

Ze względu na występujące stany ostrzegawcze i alarmowe na rzece Gołdapa, pracownicy Nadzoru Wodnego w Gołdapi wraz z przedstawicielem gminy ds. zarządzania kryzysowego prowadzą wizje terenowe nadzorowanych cieków. W miejscowości Jany, woda wystąpiła z rzeki Gołdapa, podchodząc do zabudowań gospodarskich jednej z posesji. Ochotnicza Staż Pożarna zabezpieczyła budynek gospodarczy workami z piaskiem.

Również w miejscowości Banie Mazurskie występują podtopienia zarówno gruntów rolnych na obrzeżach miasta, jak i w terenie zielonym w samej miejscowości wzdłuż rzeki Gołdapy. Nie ma zagrożenia dla ludzi i mienia. Pracownicy Nadzoru Wodnego w Gołdapi stale lustrują teren.  Z uwagi na wysokie stany wód i przekroczenia stanu alarmowego i ostrzegawczego na rzece Gołdapa na obszarze gminy Gołdap, wczoraj odbyło się posiedzenie sztabu kryzysowego Urzędu Miasta i Gminy Gołdap. 

Z kolei  CPR w Olsztynie  otrzymało zgłoszenie o bardzo wysokim stanie wody w miejscowości Jeziorany, na cieku wodnym Dopływ spod Tłokowa. Woda wylała na terenie Parku Miejskiego. Na miejscu pracownicy Nadzoru Wodnego w Lidzbarku Warmińskim oraz Zarządu Zlewni w Olsztynie przeprowadzili wizję terenową. Stwierdzono, że doszło do zalania parku od strony starorzecza rzeki Symsarny. W związku z tym, że rzeka mieści się w korycie podjęto decyzję  o przepompowaniu wody do koryta rzeki.

Mimo stanów ostrzegawczych i alarmowych nie ma zagrożenia dla ludzi i mienia. Nieustannie monitorujemy sytuację, pozostajemy w kontakcie ze służbami zarządzania kryzysowego oraz w gotowości do podjęcia interwencji w sytuacji zagrożenia.

W razie sytuacji kryzysowej zachęcamy do kontaktowania się pod całodobowy numer dyżurny 22 470 10 01.

 

Zespół Komunikacji i Edukacji Wodnej 

RZGW w Białymstoku