Remont jazów narwiańskich w miejscowości Babino i Rzędziany to kolejna realizacja założeń Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie w ramach rozwoju retencji korytowej. 10 czerwca 2022 roku Mirosław Markowski - Dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Białymstoku podpisał umowę na remont Jazu Babino i Jazu Rzędziany, który doprowadzi przedmiotowe jazy do właściwego stanu technicznego, a tym samym zapewni ich bezpieczną i efektywną eksploatację. 

DSC07017

 Fot. Wody Polskie

Obiekty zostały wzniesione w latach 80 XX wieku. W czasie eksploatacji dokonywano poprawek technicznych, które głównie polegały na zabezpieczaniu skarp górnych i dolnych budowli. Elementy konstrukcyjne takie jak zamknięcia, przyczółki oraz sterówki nigdy nie były remontowane. Jaz Babino został oddany do użytku w 1984 roku. Jest budowlą IV klasy o konstrukcji żelbetowej ze stałym progiem, światłem 2x7,0 m i wysokością piętrzenia 1,32 m. Jaz Rzędziany został oddany do użytku w 1985 roku. Jest budowlą IV klasy o konstrukcji żelbetowej ze stałym progiem, światłem 2x7,0 m i wysokością piętrzenia 2,25 m.

 

DSC07028

Fot. Jaz Rzędziany,  Wody Polskie

Zakres robót remontowo-budowlanych obu jazów obejmuje:

  • Remont konstrukcji ścian przyczółków, filarów, płyty dennej, umocnień jazu klapowego;
  • Remont zamknięć klapowych jazu;
  • Remont płyty mostowej opartej na ścianach i filarze jazu;
  • Remont kładki stalowej jazu;
  • Remont budynków sterówek jazu;
  • Remont nawierzchni utwardzonych w obrębie sterówek i wjazdów na płytę przejazdową jazu.

Podstawową funkcją Jazów Babino i Rzędziany jest piętrzenie wody w dolinie rzeki Narew na potrzeby Narwiańskiego Parku Narodowego oraz rolnictwa. Zadaniem budowli jest poprawa stosunków wodno-powietrznych w dostosowaniu do potrzeb rolnictwa w okresie wegetacji. Piętrzenie wody na jazach jest prowadzone przez cały rok z 14 dniowymi przerwami umożliwiającymi migrację ryb oraz przerwami poświęconymi na zbiory pokosu traw. Pomiędzy miejscowościami Rzędziany i Babino występuje sieć rowów melioracyjnych, na które oddziałują przewidziane do remontu jazy. Spowolnienie swobodnego spływu wód rzeki Narew w tym jej starorzeczy - poprawi retencję korytową w obrębie rzeki jak i sieci rowów melioracyjnych.

Ogólny całkowity koszt przedsięwzięcia wyniesie blisko 9 mln złotych. Planowany termin ukończenia prac remontowych przypada na drugą połowę 2023 roku.

 

DSC07031

 Fot. Wody Polskie

Na terenie Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Białymstoku. Aktualnie trwają prace projektowe dotyczące przebudowy czterech jazów na Kanale Kuwaskim, dwóch jazów na rzece Jabłonka, ośmiu budowli piętrzących na rzece Gać oraz koryta i budowli piętrzących tj. dwóch jazów i zastawki na rzece Kulikówka.

Na etapie dokumentacyjnym jest także odbudowa koryta rzeki Rokietnica wraz z budowlami komunikacyjnymi i wodnymi oraz budowa 2 jazów na rzece Skroda w miejscowościach Janowo i Zabiele. Szacunkowy koszt tych inwestycji  to ponad 30 milionów złotych. Dodatkowo na etapie sporządzania dokumentacji są dwa zadanie inwestycyjne:  remont śluzy Augustów – wartość  szacunkowa – 10 000 000 zł  i remont jazu na stopniu wodnym Augustów – wartość 4 000 000 zł.