Pracownicy Wód Polskich w Białymstoku wraz z Grupą Poszukiwawczo – Ratowniczą Scubamaniak, pracownikami Biabrzańskiego Parku Narodowego i wolonariuszami posprzątali dno i brzegi rzeki Biebrzy na odcinku od plaży w Goniądzu do mostu kolejowego w Osowcu. W sprzątaniu wzięło udział ponad 50 osób. Zebraliśmy około 200 kg śmieci. To zdecydowanie mniej niż jeszcze rok temu! Świadomość społeczeństwa wzrasta, a kampanie edukacyjne w tym zakresie przynoszą efekty.

 sprzatanie biebrzy es1

Fot. Wody Polskie

Każdego roku Wody Polskie organizują kilkadziesiąt akcji sprzątania. Za każdym razem zbieramy setki worków pełnych "drobych śmieci", a także odpady wielkogabarytowe takie jak opony, telewizory, a nawet stare tapczany. Propagowanie tego typu działań prośrodowiskowych ma na celu zwrócenie uwagi na sposób jak zarządzamy odpadami, które w praktyce sami wytworzyliśmy. Jednak niezależnie od tego, jak duże siły zaangażowane są w sprzątanie, problem stale powraca, a w miejsce starych śmieci pojawiają się kolejne. 

smieci z biebrzy es 2 śmieci z biebrzy es

Fot. Wody Polskie

śmieci biebrza es4 nurek śmieci es1w

Fot. Wody Polskie

Problem zanieczyszczeń wód jest nadal obecny, dlatego przypominamy - Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. to adres Wód Polskich, pod który można przesyłać zgłoszenia znalezionych dzikich wysypisk nad wodą. Należy podać dokładną lokalizację – miejscowość oraz nazwę rzeki bądź zbiornika wodnego.Przypominamy, że pozostawione odpady w miejscu do tego nieprzeznaczonym powodują wiele zagrożeń zarówno dla samego terenu, wód, jak i dla zwierząt, które tam występują. Wyjątkowo niebezpieczne są pozostawione szklane, butelki, które mogą być przyczyną dotkliwych skaleczeń zwierząt, ale także źródłem pożaru. Wiązka światła przechodzące przez bezbarwne szkło może skupiać je w jednym miejscu i rozgrzać do bardzo wysokich temperatur, co w konsekwencji może spowodować zaprószenie ognia. Jest to szczególnie niebezpieczne w kontakcie z suchymi trawami czy ściółką leśną, które w okresie letnim posiadają bardzo niską wilgotność.

 

 Jesteś świadkiem zanieczyszczania środowiska? Nie czekaj, reaguj!

 

Zespół Komunikacji Społecznej 

i Edukacji Wodnej RZGW w Białymstoku