Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Białymstoku wstrzymał prace polegające na wycince trzciny nad jeziorem Niegocin w miejscowości Bogaczewo. Po otrzymaniu informacji, że bez zawartej umowy użytkowania gruntu prace zostały rozpoczęte, inwestor został wezwany do ich niezwłocznego wstrzymania. Przedmiotowa umowa jest zgodą na wejście na grunt Skarbu Państwa. Zgodnie z art. 261 ustawy Prawo Wodne z dnia 20 lipca 2017 r. (Dz.U.2021.624.t.j.) użytkownik, który posiada urządzenia wodne na wodach Skarbu Państwa lub korzysta z nieruchomości Skarbu Państwa, powinien posiadać umowę użytkowania gruntu.

Inwestor posiada decyzje pozwolenie wodnoprawne na szczególne korzystanie z wód tj. wycinkę roślinności z wód i brzegów jeziora oraz pozwolenie wodnoprawne na roboty w wodach wydaną przez Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Białymstoku. Ze względu na położenie nieruchomości na terenie Obszaru Chronionego Krajobrazu Krainy Wielkich Jezior Mazurskich, inwestor musi dokonać zgłoszenia prac do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska. Zgłoszenie zostało przyjęte przez RDOŚ w trybie milczącej zgody.

Każde działania przy brzegach rzek i jezior np. usuwanie trzcin, nasypywanie piasku w celu stworzenia dzikich plaż lub budowa pomostów musi być każdorazowo uzgadniane z Wodami Polskimi. Zgodnie z art. 476 ustawy Prawo Wodne Kto bez wymaganej zgody wodnoprawnej albo z przekroczeniem warunków określonych w pozwoleniu wodnoprawnym korzysta z wód lub wykonuje urządzenia wodne albo inne czynności wymagające pozwolenia wodnoprawnego - podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny.