Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie oficjalnie zainaugurowało tegoroczną edycję programu edukacyjnego Aktywni Błękitni Szkoła Przyjazna Wodzie. Rozpoczęcie tegorocznej edycji odbyło się dzięki uprzejmości Dyrekcji w Szkole Podstawowej nr 25 z Oddziałami Integracyjnymi im. H. Ch. Andersena w Olsztynie.

IMG 20231127 WA0010 IMG 20231127 WA0031

 Źródło: PGW Wody Polskie

Nasi uczniowie zdobywali wiedzę przy stoisku Wód Polskich oraz chętnie brali udział w animacjach zorganizowanych przez współpracujących z olsztyńskimi Wodami partnerów. Nasze nawyki silnie kształtują się już w dzieciństwie, a edukacja wodna dzieci i młodzieży jest jednym z kluczowych elementów, który wpływa na nasze odpowiedzialne postawy środowiskowe, od których zależy ilość i jakość zasobów wodnych. W dobie postępujących zmian klimatycznych, edukacja wodna jest wręcz koniecznością, ponieważ nasze codzienne przyzwyczajenia wpływają na stan wód i środowisko. Misją programu Wód Polskich jest promowanie wiedzy o zrównoważonej gospodarce wodnej, popularyzacja odpowiedzialnej turystyki i rekreacji wodnej, a także promocja polskiego dziedzictwa kulturowego w zakresie inżynierii wodnej.

 

IMG 20231127 WA0032 IMG 20231127 WA0004

 Źródło: PGW Wody Polskie

W akcję inauguracyjną włączyli lokalni partnerzy: Komenda Wojewódzka Policji w Olsztynie, Ochotnicza Straż Pożarna Olsztyn-Gutkowo, Państwowa Straż Rybacka w Olsztynie, Biuro Promocji i Turystyki Urzędu Miasta Olsztyna, Wojewódzki Inspektoratem Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych, Warmińsko-Mazurskie Centrum Chorób Płuc oraz kajaki-olsztyn.pl .

 

IMG 20231127 WA0038 received 213205551812782 IMG 20231127 WA0021

 Źródło: PGW Wody Polskie


Przypominamy, że nadal trwa nabór do tegorocznej edycji programu. Na zgłoszenia czekamy do końca listopada br.


Kształtujemy wodny punkt widzenia, na uczniów czekają lekcje przeprowadzane przez edukatorów PGW WP na temat:

  • Racjonalnego gospodarowania zasobami wodnymi
  • Powodzi i suszy oraz przeciwdziałania ich skutkom
  • Ciekawych eksperymentów wodnych
  • Ochrony środowiska
  • Bezpiecznej rekreacji wodnej
  • Udzielania pierwszej pomocy
  • Do zaoferowania mamy również:
  • Pokazy i warsztaty, dzięki którym uczniowie zdobywają bezcenną wiedzę, jak zachować się w przypadku ewentualnego zagrożenia życia;
  • Zwiedzanie obiektów hydrotechnicznych – uczestnikom programu umożliwiamy poszerzanie swojej wiedzy na temat gospodarki wodnej, podczas wizyt w naszych obiektach (jazach, zaporach wodnych, śluzach wodnych, elektrowniach wodnych, kanałach);
  • iczne konkursy z nagrodami, aby edukacja wodna wiązała się nie tylko z nauką, ale również rozwijała kreatywność. Dzieci mają możliwość zgłaszania swoich prac zarówno w konkursach plastycznych, fotograficznych jak i multimedialnych. Uczymy się przez zabawę!;
  • Wydarzenia plenerowe, w tym akcje sprzątania terenów nadwodnych – zanieczyszczenie zbiorników wodnych to nadal ogromny problem w naszym kraju. Poprzez wspólne akcje sprzątania uświadamiamy dzieciom skalę zanieczyszczeń akwenów wodnych oraz jakie skutki środowiskowe niesie ich degradacja.Takie akcje to również świetna okazja do zacieśniania relacji dzieci z rodzicami i całą społecznością szkolną.
  • Pikniki edukacyjne, podczas których edukujemy poprzez zabawę. Dzieci mogą zagrać w wodne koło fortuny, wziąć udział w quizach wiedzy o wodzie oraz rozwiązać ciekawe łamigłówki.

IMG 20231127 WA00521

Źródło: PGW Wody Polskie

Zespół Komunikacji i Edukacji Wodnej

RZGW w Białymstoku