Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie oficjalnie zainaugurowało tegoroczną edycję programu edukacyjnego Aktywni Błękitni Szkoła Przyjazna Wodzie. Rozpoczęcie tegorocznej edycji odbyło się dzięki uprzejmości Dyrekcji w Szkole Podstawowej nr 25 z Oddziałami Integracyjnymi im. H. Ch. Andersena w Olsztynie.
Źródło: PGW Wody Polskie
Nasi uczniowie zdobywali wiedzę przy stoisku Wód Polskich oraz chętnie brali udział w animacjach zorganizowanych przez współpracujących z olsztyńskimi Wodami partnerów. Nasze nawyki silnie kształtują się już w dzieciństwie, a edukacja wodna dzieci i młodzieży jest jednym z kluczowych elementów, który wpływa na nasze odpowiedzialne postawy środowiskowe, od których zależy ilość i jakość zasobów wodnych. W dobie postępujących zmian klimatycznych, edukacja wodna jest wręcz koniecznością, ponieważ nasze codzienne przyzwyczajenia wpływają na stan wód i środowisko. Misją programu Wód Polskich jest promowanie wiedzy o zrównoważonej gospodarce wodnej, popularyzacja odpowiedzialnej turystyki i rekreacji wodnej, a także promocja polskiego dziedzictwa kulturowego w zakresie inżynierii wodnej.
Źródło: PGW Wody Polskie
W akcję inauguracyjną włączyli lokalni partnerzy: Komenda Wojewódzka Policji w Olsztynie, Ochotnicza Straż Pożarna Olsztyn-Gutkowo, Państwowa Straż Rybacka w Olsztynie, Biuro Promocji i Turystyki Urzędu Miasta Olsztyna, Wojewódzki Inspektoratem Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych, Warmińsko-Mazurskie Centrum Chorób Płuc oraz kajaki-olsztyn.pl .
Źródło: PGW Wody Polskie
Kształtujemy wodny punkt widzenia, na uczniów czekają lekcje przeprowadzane przez edukatorów PGW WP na temat:
- Racjonalnego gospodarowania zasobami wodnymi
- Powodzi i suszy oraz przeciwdziałania ich skutkom
- Ciekawych eksperymentów wodnych
- Ochrony środowiska
- Bezpiecznej rekreacji wodnej
- Udzielania pierwszej pomocy
- Do zaoferowania mamy również:
- Pokazy i warsztaty, dzięki którym uczniowie zdobywają bezcenną wiedzę, jak zachować się w przypadku ewentualnego zagrożenia życia;
- Zwiedzanie obiektów hydrotechnicznych – uczestnikom programu umożliwiamy poszerzanie swojej wiedzy na temat gospodarki wodnej, podczas wizyt w naszych obiektach (jazach, zaporach wodnych, śluzach wodnych, elektrowniach wodnych, kanałach);
- iczne konkursy z nagrodami, aby edukacja wodna wiązała się nie tylko z nauką, ale również rozwijała kreatywność. Dzieci mają możliwość zgłaszania swoich prac zarówno w konkursach plastycznych, fotograficznych jak i multimedialnych. Uczymy się przez zabawę!;
- Wydarzenia plenerowe, w tym akcje sprzątania terenów nadwodnych – zanieczyszczenie zbiorników wodnych to nadal ogromny problem w naszym kraju. Poprzez wspólne akcje sprzątania uświadamiamy dzieciom skalę zanieczyszczeń akwenów wodnych oraz jakie skutki środowiskowe niesie ich degradacja.Takie akcje to również świetna okazja do zacieśniania relacji dzieci z rodzicami i całą społecznością szkolną.
- Pikniki edukacyjne, podczas których edukujemy poprzez zabawę. Dzieci mogą zagrać w wodne koło fortuny, wziąć udział w quizach wiedzy o wodzie oraz rozwiązać ciekawe łamigłówki.
Źródło: PGW Wody Polskie
Zespół Komunikacji i Edukacji Wodnej
RZGW w Białymstoku