W związku z nieprawdziwymi informacjami zawartymi w artykule internetowym pt. „Miał być szlak wodny z Warszawy na Mazury. Kluczowe jezioro znika w oczach”, opublikowanym na stronie internetowej: wiadomości.wp.pl, dnia 23.11.2019r. przedstawiamy sprostowanie Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Białymstoku.
Nieprawdziwą informacją jest, że „Kluczowe jezioro znika w oczach. (…) prawdopodobnie poprzez system połączeń rzekami i kanałami wody jeziora spływają do rzeki Pisy i Jeziora Śniardwy, których poziomy są jeszcze niższe”.
Amplituda wahań stanów wody jeziora Roś w roku hydrologicznym wynosi około 1,5 m (a nawet dochodzi do ok. 2 m), bez względu na to, czy są to lata suche czy mokre. Jezioro Roś jest bezpośrednim odbiorcą wód z Wielkich Jezior Mazurskich, zanim skierują się one na rzekę Pisę - stąd każde zwiększenie przepływu na jazach w Karwiku i Kwiku, bądź jego ograniczenie wpływa bezpośrednio na aktualne stany wody tego jeziora, które w sposób nienaturalny szybko podnoszą się lub gwałtownie opadają. Żadne inne jezioro zasilane z własnej zlewni nie wykazuje takich amonalii - wahania stanów wody w jeziorach wynoszą zazwyczaj 0,3-0,5 m.
Jezioro Śniardwy jest jednym z wielu zbiorników wodnych systemu Wielkich Jezior Mazurskich, z którego wody odpływają do jeziora Roś poprzez Kanał Jegliński i Kanał Śniardwy-Roś, a nie jak podano w artykule – odwrotnie. Pełne wykorzystanie możliwości retencyjnych Wielkich Jezior Mazurskich i jeziora Roś będzie możliwe po zakończeniu zadania pod nazwą: „Węzeł Wodny KARWIK – PISZ – KWIK”. Obecnie funkcjonuje stopień wodny w Karwiku tj. śluza, jaz, przepławka dla ryb oraz Kwiku. Następnym etapem będzie wykonanie stopnia wodnego w Piszu na rzece Pisie tj. śluzy, jazu, przepławki i hydroelektrowni.
Warto także zaznaczyć, że średnie stany wód na rzece Pisie, na wodowskazie Pisz wynoszą 100 cm. Dziś (25.11.2019r.) wodowskaz pokazuje 103cm. Średnie stany wód dla jeziora Śniardwy to natomiast 112cm, dzisiejszy stan na wodowskazie to 103 cm.
Nieprawdą jest także, że "(...)znikają wody jeziora Ełckiego i jeziora Rajgrodzkiego". Faktem jest, że obecnie przez brak opadów atmosferycznych, stany wód tych jezior układają się głównie w strefie stanów niskich, jednak nie ma zagrożenia, że jeziora będą zmieniać swoją powierzchnię. Obecnie stany wód w jeziorach są podobne jak w latach ubiegłych. Jeziora posiadają pełną regulacje poprzez jazy - na rzece Ełk - powyżej i poniżej jeziora Ełckiego, a na Kanale Kuwaskim i rzece Jegrzni - poniżej jeziora Rajgrodzkiego.
Pragniemy także zaznaczyć, że dziennikarz nie zwrócił się do RZGW w Białymstoku z pytaniami w powyższej sprawie.
Agnieszka Giełażyn-Sasimowicz,
rzecznik prasowy Wód Polskich w Białymstoku.