AKTUALIZACJA z dnia 24 października

Dziś pracownicy Wód Polskich kolejny raz sprawdzili stan rzeki Narew od Elektrowni w Ostrołęce do zapory w miejscowości Dębe. Nie zaobserwowali obecności substancji oleistych.  W wizji terenowej uczestniczyli także przedstawiciele WWF Polska, WIOŚ, Straży Pożarnej i Społecznej Straży Rybackiej Narew 38 Ostrołęka. W ramach monitoringu inspektorzy WIOŚ pobrali próbki wody. Organoleptycznie można stwierdzić, że w Narwi nie ma oleju turbinowego TU 32, który w sobotę wyciekł z Elektrowni w Ostrołęce, w ilości 0,6 m³ . Kanał Elektrowni jest szczelnie zabezpieczony. Nie dochodzi do nowych wycieków. Pracownicy Wód Polskich sprawdzają wszystkie sygnały od mieszkańców miejscowości położnych nad Narwią. Do tej pory żadne z podejrzeń o płynącej rzeką oleistej substancji, nie zostało potwierdzone. W większości ciemne plamy na Narwi to zanieczyszczenia organiczne lub glony. Czekamy na ostateczne wyniki badań WIOŚ. Wstępne wskazują, że szybka reakcja służb pozwoliła na pełną neutralizację zagrożenia.

74674415 672810576561092 8776969044667400192 n

2410

 

24101

73315289 2455444308111288 8858377469703487488 n


AKTUALIZACJA z dnia 22 października

Od rana pracownicy Wód Polskich i funkcjonariusze Straży Pożarnej przeprowadzają oględziny rzeki Narew. Wizualnie nie stwierdzono oleju na powierzchni wody. Z wysokości (np. z mostu) można zaobserwować płynące z nurtem plamy, które po analizie organoleptycznej wykluczają obecność substancji oleistej. Wylot kanału zrzutowego wód pochłodniczych z ENERGA Elektrownie Ostrołęka jest uszczelniony, poza zabezpieczeniami stałymi, trzema rękawami absorpcyjnymi i zaporami. Nie ma zagrożenia wycieku oleju do rzeki. Zarząd Zlewni i Nadzór Wodny w Ostrołęce przyjmują i reagują na wszystkie zgłoszenia od mieszkańców. Wstępne analizy WIOŚ nie wskazują na zanieczyszczenie wody. Pełne wyniki badań laboratoryjnych będę znane pod koniec tygodnia. 

prom msc. Łachy


AKTUALIZACJA z dnia 21 października

Służby Wód Polskich sprawdziły stan rzeki Narew po zakończeniu akcji Straży Pożarnej. Podczas oględzin stwierdzono występowanie pojedynczych plam oleju przy brzegach z rozwiniętą roślinnością i starorzeczach. Poinformowano Straż Pożarną w Ostrołęce i Makowie Mazowieckim oraz wskazano konkretne miejsca. Straż Pożarna przez cały dzień, punktowo, z łodzi, prowadziła akcje neutralizacji chemicznej zatrzymanych plam oleju. Informacje o zauważonej na Narwi substancji można zgłaszać do Zarządu Zlewni w Ostrołęce tel. (29) 760 32 26 lub Nadzoru Wodnego w Ostrołęce tel. (29) 764 20 96.

2. pod mostem w msc. Różan


W sobotę (19.10.2019r.)  doszło do zanieczyszczenia rzeki Narew w miejscowości Ostrołęka substancjami ropopochodnymi. Do rzeki wyciekł olej turbinowy TU 32 z zakładu Energa Elektrownie Ostrołęka. Olej wpłynął do kanału zrzutowego, a następnie do rzeki. Według WIOŚ ilość wyciekłej substancji szacuje się na 3-5 ton. Zanieczyszczeniu uległa rzeka na odcinku 35 km. Grupa Energa poinformowała natomiast w komunikacie, że ze wstępnych szacunków elektrowni wynika, iż do Narwi przedostało się ok. 0,6 m³ oleju. Wstępne analizy WIOŚ wykonane sondami pomiarowymi na miejscu zdarzenia (pH, przewodność elektrolityczna, zawartość tlenu i temperatura) w dniach 19 i 20.10.2019r. nie wskazały na znaczne zanieczyszczenie wody.  

ostrołeka akcja

Aby zatrzymać płynącą z nurtem rzeki substancję Straż Pożarna postawiła na  Narwi cztery zapory: dwie w miejscowości Sieluń i po jednej w miejscowościach Różan i Łachy. Ciecz została zassana za pomocą specjalnych pomp. Akcja zbierania oleju z rzeki zakończyła się w niedzielę (20.10) wieczorem. 

Skutki zdarzenia monitorują Inspektorzy Delegatury Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Ostrołęce oraz służby Wód Polskich. WIOŚ zbada także sytuację w elektrowni. Chodzi o ustalenie, jak doszło do awarii i sprawdzenie, w jakim stanie jest sprzęt, który ma zabezpieczać przed podobnymi zdarzeniami.


Agnieszka Giełażyn-Sasimowicz, 

rzecznik prasowy Wód Polskich w Białymstoku.