Przywrócenie połączenia wodnego Warszawa - Pisz to jedno z priorytetowych zadań Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie. Dziś (4.06.2019 r.) Starostwo Powiatowe w Piszu i Wody Polskie – Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Białymstoku podpisały protokół przekazania gruntów na potrzeby budowy zaplecza technicznego Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie w miejscowości Pisz.
— Jest to tak ważne, jak ważna jest budowa Śluzy na Pisie. Myślę, że to jeden z pierwszych elementów, które spowodują, że nareszcie Wielkie Jeziora Mazurskie otrzymają kolejną inwestycję. Przedsięwzięcie przyczyni się do retencjonowania wody czy poprawy sytuacji ekologicznej na Wielkich Jeziorach Mazurskich. Zaczynając od północy Węgorzewa poprzez Giżycko, Mikołajki, Ruciane-Nida, Pisz — mówił Andrzej Nowicki, Starosta Powiatu Piskiego.
Planowana baza sprzętowo-remontowa, która powstanie na przekazanych przez Starostwo gruntach, będzie niezbędna do utrzymania we właściwym stanie technicznym drogi wodnej oraz do obsługi przyszłego stopnia wodnego, który zostanie wybudowany na rzece Pisie. Plany zakładają, że w skład stopnia wodnego Pisz wejdą: śluza żeglugowa, jaz z przepławką dla ryb oraz Mała Elektrownia Wodna o mocy ok. 0,2 MW.
- Retencjonowana za pomocą stopnia wodnego w Piszu, woda w jeziorze Roś – zasilać będzie rzekę Pisę i Narew w okresach niżówek, eliminując zbyt niskie dla żeglugi stany wód – dodał Mirosław Markowski, Dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Białymstoku.
Poseł PiS Jerzy Małecki mówił, że dzięki zatrzymaniu wody w rzece będzie się lepiej żyło i rolnikom, i leśnikom, i turystom, a także mieszkańcom — Słodka woda niestety zbyt szybko opuszcza nasze tereny. Teraz trzeba trzymać kciuki za dalsze etapy tej inwestycji. Jako parlamentarzyści z Mazur na pewno będziemy wspierali te przedsięwzięcie. Z kolei Poseł PiS Wojciech Kossakowski dodał m.in., że przy okazji budowy śluzy należy pomyśleć o połączeniu mazurskich jezior w pętlę: — Wierzę, że i do tego pomysłu rząd Prawa i Sprawiedliwości podejdzie z optymizmem, bo turyści są siłą napędową naszego regionu.
Faza projektowo – dokumentacyjna inwestycji zakończyć się ma najpóźniej do 2023 roku. Termin budowy nowych urządzeń hydrotechnicznych na rzece Pisie uzależniony będzie od terminu pozyskania środków finansowych na ten cel. Koszty przedsięwzięcia szacowane są na około 100 mln. zł.
W zakres działań na całym szlaku z Warszawy na Wielkie Jeziora Mazurskie wejdą prace modernizacyjne węzłów hydrotechnicznych w Nowogrodzie i Warszawie, przystosowanie do żeglugi koryta Narwi i włączenie w najbliższych latach portu w Ostrołęce do szlaku żeglownego.
Agnieszka Giełażyn-Sasimowicz,
rzecznik prasowy RZGW w Białymstoku