Pracownicy Zarządu Zlewni w Augustowie usunęli awarię wrót dolnych granicznej śluzy Kurzyniec na Kanale Augustowskim. Wykonane zabezpieczenie pozwoli na śluzowanie obiektów w sezonie nawigacyjnym 2019. W ubiegłym roku polsko-białoruską granicę wodną przez śluzę Kurzyniec przekroczyło ponad 350 jednostek pływających.

kurzyniec ok

Śluza Kurzyniec jest piętnastą śluzą na Kanale Augustowskim. Granica polsko-białoruska przebiega osią śluzy i dalej osią kanału na długości 3,5 km. Położona jest niedaleko wsi Rudawka. Budowę w 1828 roku rozpoczął por. inż. Konstanty Jodko, a zakończył w roku 1829 ppor. inż. F. Wielhorski. Śluza była nieczynna od 1939 roku i mocno zniszczona. Na mocy porozumienia, między Rządem RP a Rządem Republiki Białorusi, które zostało zawarte w Augustowie 8 marca 2005 roku w sprawie rekonstrukcji granicznego odcinka Kanału Augustowskiego, śluza została odremontowana – prace trwały do czerwca 2007 roku.

Jednokomorowa śluza jest położona na 81 kilometrze Kanału Augustowskiego. Ma długość 44,6 m., a szerokość 6 m. Różnica poziomów wody to 2,98 m.

 

 

Agnieszka Giełażyn-Sasimowicz,

rzecznik prasowy RZGW w Białymstoku