Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie – Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Białymstoku zaprasza na obchody Światowego Dnia Wody. 22 marca o godz. 10.00 na Obiekcie Hydrotechnicznym w Giżycku przy ul. Jeziornej 10, odbędą się pokazy służb ratunkowych na wodzie i prezentacja sprzętu ratowniczego. To wyjątkowa okazja do zwiedzenia jednostek pływających którymi dysponuje Zarząd Zlewni w Giżycku – zarządca m.in. Wielkich Jezior Mazurskich.

Światowy Dzień Wody obchodzony jest każdego roku 22 marca i skupia się na znaczeniu wody. Hasłem Światowego Dnia Wody 2019 jest „Dostęp do wody dla
wszystkich”. Uszkodzone ekosystemy wpływają na ilość i jakość wody dostępnej do spożycia przez ludzi. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) obecnie ponad 1 mld 200 mln. ludzi na świecie nie ma w ogóle dostępu do czystej wody pitnej, w Europie jest ich ponad 100 mln. Istotnym problemem jest też pogarszająca się jakość wód spowodowana działalnością człowieka. Rozwój urbanizacji, przemysłu, rolnictwa, wzrost liczby ludności Ziemi wpływa na większą eksploatację zasobów wodnych oraz wzrost ich zanieczyszczenia. Dodatkowo czynnikiem niekorzystnie wpływającym na stan hydrosfery są zmiany klimatyczne przynoszące ekstremalne warunki pogodowe, takie jak intensywne opady, powodzie czy susze. Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) ostrzega, że zapotrzebowanie na wodę pitną wzrośnie o 55% do 2050 roku. Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak cennym zasobem jest woda. Potrzebujemy jej do codziennego funkcjonowania. Ma pływ na nasze zdrowie, edukację czy źródła utrzymania, dlatego tak ważne jest, by nią rozsądnie gospodarować.

Spośród wszystkich państw europejskich w Polsce mamy najniższe zasoby wody przypadające na 1 mieszkańca – ok 1600 m³/rok wody, a w okresach suszy wskaźnik ten spada nawet poniżej 1000m³/rok/osobę, podczas gdy dla porównania, na jednego mieszkańca Europy przypada średnio w ciągu roku ok 4500 m³, a na Ziemi ok 7300m³. Wpływają na to niekorzystne warunki klimatyczne i hydrologiczne. Polska leży na terenie, gdzie ścierają się wpływy klimatu oceanicznego i kontynentalnego. Ilość opadów maleje w kierunku z zachodu na wschód, od Oceanu w głąb kontynentu dlatego w krajach Europy Zachodniej, w porównaniu z Polską, opady są większe.

Według wyliczeń różnych organizacji ekologicznych zakręcanie kranów przy myciu zębów w czteroosobowym gospodarstwie domowym to oszczędność 900 litrów wody miesięcznie. Jeżeli przecieka nam kran i woda kapie z częstotliwością 1 kropli na sekundę – rocznie tracimy prawie 12 tys. litrów wody. Statystyczny Polak zużywa około 150 litrów wody w ciągu doby, to o 50 litrów więcej wody niż statystyczny mieszkaniec Europy. Co roku w dużych miastach marnuje się od 250-500 mln. m³ wody. Ta ilość wystarczyłaby na rok dla 10-20 mln. ludzi. 

Woda, to bezcenny dar dla wszystkich żywych istot, dlatego pamiętajmy o jej racjonalnym gospodarowaniu!

plakat dzien wody.2019