Jazy narwiańskie w Babinie i Rzędzianach zostały wyremontowane, to kolejne inwestycje w ramach rozwoju retencji korytowej na Podlasiu. Zmodernizowany został również jaz w Augustowie, pełniący funkcję przeciwpowodziową.
Zarówno jazy narwiańskie, które powstały w latach 80 ubiegłego wieku, jak i jaz w Augustowie znajdowały się w złym stanie technicznym i wymagały gruntownego remontu.
W przypadku jazów Babino i Rzędziany do tej pory wykonywano jedynie poprawki techniczne w postaci zabezpieczania skarp. Zakończony właśnie remont obu obiektów obejmował konstrukcje żelbetowe, kładki stalowe, sterówki, płyty mostowe. Wykonane zostały również schody skarpowe i balustrady ochronne na ścianach przyczółków i skrzydełek jazów oraz umocnienia skarp.
Podstawową funkcją Jazów Babino i Rzędziany jest piętrzenie wody w dolinie rzeki Narew na potrzeby Narwiańskiego Parku Narodowego oraz rolnictwa. Zadaniem budowli jest poprawa stosunków wodno-powietrznych w dostosowaniu do potrzeb rolnictwa w okresie wegetacji, m.in. poprzez wpływ na sieć rowów melioracyjnych pomiędzy miejscowościami Rzędziany i Babino. Piętrzenie wody na jazach jest prowadzone przez cały rok z 14 dniowymi przerwami umożliwiającymi migrację ryb oraz przerwami poświęconymi na zbiory pokosu traw. Spowolnienie swobodnego spływu wód rzeki Narew w tym jej starorzeczy - poprawi retencję korytową w obrębie rzeki jak i sieci rowów melioracyjnych.
Całkowity koszt remontu obu jazów wyniósł ponad 9 mln zł.
Z kolei obszar prac remontowych jazu w Augustowie obejmował między innymi wymianę mechanizmów zamknięć głównych jazu oraz zasuw, remont konstrukcji obiektu i jego elementów betonowych. Ponadto wybudowano nowe schody zejściowe na skarpach oraz pomost roboczy a także ubezpieczenia skarp z płyt betonowych.
Zakończona inwestycja zapewnia właściwe sterowanie jazem i przywraca go do pełnej sprawności technicznej.
Koszt remontu wyniósł ponad 5 mln.zł.
Jaz Augustów reguluje dopływ z jeziora Necko do jeziora Sajno. Piętrzona woda tworzy rezerwę retencyjną do zasilania Kanału Augustowskiego na odcinku Augustów-Dębowo. Obiekt pełni niezwykle ważną funkcję, chroniąc miasto i jego okolice przed podtopieniami. Wyremontowany jaz zapewni więc optymalną ochronę przeciwpowodziową okolicznym mieszkańcom.
Joanna Szerenos - Pawilcz
Rzecznik Prasowy RZGW w Białymstoku