Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie rok kalendarzowy zakończyło podpisaniem umowy na przebudowę i umocnienie drogi wodnej szlaku głównego Pisz – Węgorzewo. Remont Kanału Łuczańskiego jest jednym z elementów projektu pn. „Budowa i przebudowa infrastruktury związanej z rozwojem funkcji gospodarczych na szlakach wodnych Wielkich Jezior Mazurskich wraz z budową śluzy „Guzianka II” i remontem śluzy „Guzianka I”/ Etap II B – przebudowa i umocnienie 5 kanałów na szlaku od Mikołajek do Giżycka.

IMG20221230102247 es IMG20221230094616 es

 Fot. Wody Polskie, ZZ Giżycko

Obecne umocnienia brzegowe kanału zostaną zastąpione nowo wybudowanymi, a na odcinkach cumowniczych zostaną zainstalowane odbojnice gumowe i poldery cumownicze. Po obu brzegach kanału w rozstawie co 200 m zostaną umocowane metalowe drabinki wkomponowane w obrys oczepu. Powstaną nowe schodki zejściowe na skarpach oraz wyloty odprowadzające wody opadowe. W oparciu o wydaną decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach na kilku odcinkach zostaną wykonane prace konserwacyjne dna kanału polegające na usunięciu naniesionego materiału rzecznego do uzyskania minimalnej głębokości kanału – 1,6 m. Remont obejmie także wieżę i maszt nawigacyjny od strony jeziora Niegocin i Kisajno. W pobliżu kanału zostaną zainstalowane tablice informacyjne wraz z oświetleniem. Teren po przeprowadzonych pracach remontowych zostanie uporządkowany.

Ze względów bezpieczeństwa na czas realizacji prac remontowo – budowlanych Kanał Łuczański zostanie zamknięty dla wszystkich użytkowników drogi wodnej. Szczegółowe informacje będą udostępnione w Komunikatach Nawigacyjnych. Całkowity koszt remontu wynosi blisko 68 mln złotych. Planowany termin zakończenia prac został  wyznaczony na koniec listopada 2023 roku.

 

Kontynuujemy inwestycje na Szlaku Wielkich Jezior Mazurskich, przy wsparciu środków UE

Zwiększamy bezpieczeństwo i komfort użytkowników mazurskich dróg wodnych. Kanał Łuczański to kolejny mazurski kanał, który bedzie wyremontowany przy wsparciu funduszy europejskich. Wcześniej wyremontowaliśmy już Kanał Grunwaldzki, Tałcki, Piękna Góra i Mioduński. Kontynuujemy modernizację kanałów Szymońskiego i Węgorzewskiego, rzeki Węgorapy, a także stopnia wodnego w Karwiku, który jest jedną z głównych budowli piętrzących decydujących o rozrządzie wody w Systemie Wielkich Jezior Mazurskich. Wyremontowana zostanie również śluza Guzianka I. Łączna wartość wszystkich inwestycji w regionie to ponad 300 mln zł, zaś dotacje unijne na remont samych kanałów to blisko 100 mln zł!

tt inwestycje na mazurach 21 pazdziernika 2022

 

 

Zespół Komunikacji i Edukacji Wodnej

RZGW w Białymstoku