Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie, Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Białymstoku jako zarządca wód podejmuje działania, które mają na celu wzbogacenie zbiorników wodnych o rodzime gatunki ryb występujące w wodach naszego regionu. Każdego roku w ramach racjonalnej gospodarki rybackiej prowadzone są akcje zarybieniowe. Tego typu działania mają na celu poprawę i podtrzymanie zasobów ichtiofauny oraz polepszenie jakości wód polskich rzek i jezior, a także uatrakcyjnienie ich pod względem wędkarskim. Materiał zarybieniowy dostosowywany jest w oparciu o indywidualny charakter zbiorników wodnych oraz o opracowane przez użytkowników rybackich operaty rybackie zatwierdzone przez Instytut Rybactwa Śródlądowego w Olsztynie.

Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Białymstoku udostępnia do amatorskiego połowu ryb 11 obwodów rybackich. Dodatkowo 7 obwodów na terenie naszego regionu jest w tracie procedowania w celu włączenia ich do programu Nasze Łowiska.

mapa obwody rybackie

 Rys. Mapa obwodów rybackich Wód Polskich - Nasze Łowiska 

 

Podsumowując tegoroczną akcję zarybień do obwodów rybackich w ramach programu Nasze Łowiska wprowadzonych zostało;

 tabela zarybień 2022

 Tab. Zarybienia obwodów rybackich RZGW w Białymstoku, 2022 r.

W bieżącym roku na terenie administrowanym przez RZGW w Białymstoku w ramach praw właścicielskich do wód, które stanowią Majątek Skarbu Państwa wydano 3 727 zezwoleń rocznych i 3 388 zezwoleń okresowych na amatorski połów ryb.

Jesienią 2022 roku zrealizowano także odłowy kontrolne, których celem jest weryfikacja składu i struktury ichtiofauny oraz podstawowych czynników fizyko – chemicznych wód. Odłowy kontrolne przeprowadzono na 4 obwodach rybackich:

  • obwód rybacki rzeki Narew Nr 5;
  • obwód rybacki rzeki Pisa Nr 1;
  • obwód rybacki rzeki Pisa Nr 2;
  • obwód rybacki jeziora Łaźno w zlewni rzeki Ełk nr 1.

Podczas inwentaryzacji przeprowadzonej w obwodach rzeki Narew Nr 5, Pisa Nr 1 i Pisa Nr 2 stwierdzono występowanie 18 gatunków ryb, z czego trzy gatunki chronione: różankę, kozę i piskorza. Nie stwierdzono występowania gatunków obcych. Dominantami pod względem ilości były: płoć, okoń i ukleja, a pod względem masy: płoć, okoń i szczupak. Duża różnorodność stwierdzonych gatunków świadczy, że ichtiofaunę rzek Narew i Pisa należy uznać za dość bogatą.

Podczas odłowów monitoringowych na jeziorach Łaźno i Litygajno stwierdzono występowanie 11 gatunków ryb, z czego jeden gatunek chroniony: różankę. Nie stwierdzono występowania gatunków obcych. Dominantami pod względem ilości były: płoć, okoń i krąp, a pod względem masy: płoć, okoń i szczupak. 

Pomiary fizyko - chemiczne wykazały, że w jeziorze Łaźno: tlen obecny był do 13 metra głębokości, a w jeziorze Litygajno do 11 metra, co świadczy o postępujących procesach eutrofizacji tych jezior i nie najlepszym ich stanie ekologicznym.

 

W 2022 roku Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Białymstoku oznakował tablicami informacyjnymi obwody rybackie:

  • Obwód rybacki Jezioro Krzywe w zlewni rzeki Ełk Nr 21; 
  • Obwód rybacki Jezioro Łaźno w zlewni rzeki Ełk Nr 1;
  • Obwód rybacki Jezioro Stoczek w zlewni rzeki Pisa 19.

 

Oprócz działań administracyjnych, wkładem Wód Polskich w rozwój krajowego rybactwa jest funkcjonowanie Ośrodka Zarybieniowego w Świnnej Porębie – jednego z najnowocześniejszych w Europie. Obiekt o powierzchni 5,7 ha posiada własną stację uzdatniania wody i wyspecjalizowaną kadrę, która zajmuje się chowem i hodowlą wielu cennych gatunków ryb, takich jak pstrąg tęczowy i potokowy, jesiotr ostronosy, brzana, świnka, lipień i szczupak. Do zadań ośrodka należą produkcja i sprzedaż materiału zarybieniowego, utrzymywanie stad tarłowych zagrożonych gatunków, produkcja i sprzedaż ryb, a także cykliczne zarybianie zbiorników i rzek w kraju. 

Lokalizacja SP

Fot. Ośrodek Zarybieniowy Wód Polskich w Świnnej Porębie

 

Zespół Komunikacji i Edukacji Wodnej

RZGW w Białymstoku