Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie w Białymstoku zakończyło wiosenne zarybianie obwodów na których prowadzi racjonalną gospodarkę rybacką. Do wód rzeki Pisy i Narwi oraz jezior Łaźno, Silec, Stoczek, Iławki, Wityny, Krzywe, Kiełki i Reszki trafiło 1 milion 240 tysięcy sztuk wylęgu szczupaka.

 zarybianie pisa i narew es

zarybianie pisa i narew es 1

Wpuszczony do rzek i jezior wylęg pochodzi z Gospodarstwa Rybackiego Bartołty Wielkie, a odbierany jest z wylęgarni w Ostrołęce. Larwy szczupaka wpuszcza się do starorzeczy, rowów i dopływów rzek Pisy i Narwi, a nie do głównego koryta, co zmniejsza śmiertelność wylęgu spowodowaną drapieżnictwem większych ryb, a także stwarza optymalne warunki do żerowania i wzrostu. Na jeziorach larwy szczupaka wpuszczane są wzdłuż linii brzegowej.

 20220414 125545

Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Białymstoku  wprowadza do użytkowanych wód głównie gatunki drapieżne będące regulatorami ryb małocennych tzn. drobnych karpiowatych, które odpowiadają za eutrofizację zbiorników wodnych.

Na obwodach rybackich Wód Polskich w Białymstoku nie prowadzi się odłowów gospodarczych, wprowadzony jest też. m.in. zakaz połowu ryb metodą trollingową oraz limity dobowe ryb do zabrania z łowiska. Na dwóch rzekach - Łojewek i Skroda wraz z dopływani, wprowadzono zakaz używania przynęt naturalnych. Połów ryb może się tam odbywać tylko przy użyciu przynęty sztucznej. Ma to na celu ochronę stad pstrąga potokowego, który tam żyje. Prowadzenie racjonalnej gospodarki rybackiej to nie tylko odłowy, ale także konieczność wykonywania wielu zabiegów służących prawidłowemu funkcjonowaniu ekosystemów wodnych, głównie: zarybianie, wspieranie gatunków zagrożonych wyginięciem takich jak brzana czy pstrą potokowy, a także prowadzenie ewidencji odłowów wędkarskich.

W przyszłości w celu dokładnej analizy struktury ichtiofauny zamieszkującej wody użytkowanych przez Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Białymstoku obwodów, będą prowadzone odłowy kontrolne.  Analizowana jest także potrzeba ewentualnego wytypowania miejsc newralgicznych dla bytowania populacji ryb, czyli miejsc zimowania i tarła. Jeżeli zajdzie taka potrzeba Wody Polskie będą wnioskować do Urzędów Marszałkowskich o ustanowienia obrębów ochronnych ryb w obwodach rybackich.

Jesienią ubiegłego roku pracownicy Wód Polskich w Białymstoku wpuścili do obwodu rybackiego rzeki Narew 400 sztuk narybku pstrąga potokowego i 200 kg kroczka suma europejskiego, a do obwodu rzeki Pisy 600 sztuk narybku pstrąga potokowego. W tym roku podczas jesiennych zarybień planowane jest wpuszczenie suma, pstrąga potokowego i szczupaka.

Agnieszka Giełażyn-Sasimowicz,
rzecznik Wód Polskich w Białymstoku.