Wody Polskie z terenu Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Białymstoku aktywnie włączyły się w akcję profilaktyczną organizowaną przez Komendę Główną Policji i Komendę Wojewódzką Policji w Olsztynie. 15 czerwca na Warmii nad jeziorem Ukiel odbył się kolejny piknik w ramach kampanii pn. „Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą”. Celem akcji jest promowanie wśród dzieci, młodzieży oraz dorosłych bezpiecznego spędzania czasu nad wodą.

P1050446 es P1050467 es

Bezchmurne niebo, wysoka temperatura i słońce w pełnej okazałości sprawiają, że w czasie wakacji to nad wodą wypoczywamy najchętniej. Musimy jednak pamiętać, że rzeka czy jezioro to nie tylko miejsce do zażywania odpoczynku i chwil wytchnienia. To miejsce, w którym wypoczywający powinni zachować pilną uwagę i przezorność. Świadome korzystanie z wody to najlepszy przepis na bezpieczne wakacje szczególnie w województwie Warmińsko - Mazurskim, gdzie turystyka wodna stanowi największą atrakcję tego terenu. Wakacje to czas wzmożonego ruchu na drogach wodnych czy plażach. Niestety właśnie w tym okresie odnotowywane są największe liczby wypadków i utonięć.

P1050421 es P1050359 es

P1050434 esOrganizatorzy przedsięwzięcia zadbali o to, aby przypomnieć użytkownikom terenów nadwodnych o świadomym korzystaniu z akwenów i bezpieczeństwie. Najmłodsi uczestnicy mogli przypomnieć sobie w jaki sposób udzielamy pierwszej pomocy przed medycznej poszkodowanemu. W czasie pikniku można było obejrzeć sprzęt ratowniczy wykorzystywany do codziennej służby, czy przypomnieć sobie o konieczności zostawienia po sobie porządku, po odpoczynku nad wodą.

P1050291 es

 

Apelujemy o rozwagę nad wodą w czasie wakacji i przypominamy o zasadach bezpiecznej kąpieli:

  • Kąp się w miejscu do tego przeznaczonym, które jest prawidłowo oznakowane i nad którym czuwa ratownik.
  • Stosuj się do uwag ratownika i przestrzegaj regulaminu kąpieliska.
  • Unikaj kąpieli w wodzie, której temperatura jest niższa niż 14 stopni. Pamiętaj, aby przed wejściem do wody stopniowo schłodzić ciało ochlapując je wodą.
  • Unikaj kąpieli w czasie porywistego wiatru, deszczu, intensywnej mgły czy po zmroku.
  • Pływając unikaj miejsc, w których występują nagłe zawirowania wody, zimne prądy czy intensywnie rozwinięta roślinność wodna.
  • Nie skacz do wody w miejscach nieznanych. Może to się skończyć poważnym urazem, kalectwem, a nawet śmiercią.
  • Korzystając z dmuchanych materacy stale kontroluj odległość od brzegu, w ciągu kilku minut nawet niewielka fala może znieść nas w głąb jeziora utrudniając powrót na brzeg.
  • Nie przeceniaj swoich umiejętności pływackich. Jeśli chcesz wybrać się na dłuższą trasę pływacką, płyń asekurowany przez łódź lub w towarzystwie drugiej osoby z bojką na szelkach.
  • Zabierając dzieci nad wodą nie spuszczaj z nich wzroku. Zadbaj, aby w czasie zabawy w wodzie były wyposażone w rękawki, które pomogą utrzymać się na powierzchni wody.
  • Zwracaj uwagę na otoczenie i innych plażowiczów. W przypadku, kiedy ktoś potrzebuje twojej pomocy udziel mu jej w granicach swoich możliwości lub poinformuj osoby trzecie.

Zespół Komunikacji i Edukacji Wodnej

RZGW w Białymstoku