Kolejna kwietna łąka została zasiana na terenie administrowanym przez Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Białymstoku. Na powierzchni 1000 m2 tuż przy Śluzie Przewięź nad Kanałem Augustowskim wysianych zostało 40 gatunków kwiatów polnych i łąkowych. Śluza Przewięź jest jedną z najczęściej odwiedzany śluz Kanału Augustowskiego. Tylko w ubiegłym roku prześluzowanych zostało tam prawie 4,5 tysiąca jednostek pływających, w tym prawie tysiąc razy statki żeglugi augustowskiej.
Przed zasianiem łąki teren teren przy śluzie był zakrzaczony i stanowił nieużytek. Nowo założona łąka, będzie stanowiła dekoracyjny element krajobrazu, który turyści bedą mogli podziwiać w czasie rejsu Kanałem Augustowskim.
Przed przystąpieniem do siania pracownicy Zarządu Zlewni w Augustowie odpowiednio przygotowali miejsce. W pierwszej kolejności usunęli wierzchnią warstwę darniny i spulchnili glebę. Na tak przygotowane podłoże wysiano nasiona roślin miododajnych - polnych i łąkowych, wieloletnich i jednorocznych odpornych na niedostatki wody w glebie. Nasion nie trzeba przykrywać dodatkową warstwą ziemi, wystarczy uwałowanie lub udeptanie wysianej powierzchni. A już od lipca aż do późnej jesieni będzie można podziwiać bujne poletko kwiatów, takich jak:chaber bławatek, dzwonek ogrodowy, goździk brodaty, koniczyna polna i krwistoczerwona, melisa lekarska, rumianek pospolity czy mak polny.
Zakładanie łąk kwietnych stanowi ważny zabieg agrotechniczny dla terenu, dzięki któremu zmniejszamy skutki zmian klimatycznych. Łąki kwietne spełniają bardzo wiele funkcji w środowisku. Najważniejszą z nich - z punktu widzenia gospodarki wodnej - jest jej zdolność do zatrzymywania znacznie większej ilości wody niż trawnik, a w czasie intensywnych opadów spowolnienie spływu powierzchniowego wody, co sprzyja małej retencji. Kwitnąca łąką stanowi enklawę dla zapylaczy – jest źródłem pokarmu dla wielu owadów oraz stanowi miejsce żerowania dla ptactwa. Najniższe piętra łąk stanowią schronienie dla małych kręgowców, tworząc korytarze ekologiczne. Łąka kwietna jest tańsza w utrzymaniu – wystarczy, że skosimy ją 1 – 2 razy do roku, nie potrzebuje także wzbogacania gleby sztucznymi nawozami i innymi środkmi ochrony roślin. Bezdyskusyjnie zachwyca kolorem i różnorodnością faktury roślin. Bardzo często można ją wykorzystać do aromaterapii, posługując się roślinami, które wydzielają przyjemne zapachy.
Na terenie Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Białymstoku łąki kwietne można podziwiać także przed siedzibą Zarządu Zlewni w Giżycku i w porcie rzecznym nad Narwią w Ostrołęce.
Łąka kwietna w Giżycku, Fot. Wody Polskie
Zespół Komunikacji Społecznej
i Edukacji Wodnej RZGW w Białymstoku