W piątek (29.04) Wody Polskie, w obecności Posłów na Sejm RP Jarosława Zielińskiego i Kazimierza Gwiazdowskiego, Burmistrza Augustowa – Mirosław Karolczuka oraz zaproszonych gości, oficjalnie zainaugurowały sezon żeglugowy na Kanale Augustowskim. Z tej okazji różne jednostki pływające zaprezentowały się na rzece Netcie oraz jeziorach Necko i Rospuda.
Paradę jednostek pływających poprowadził statek Żeglugi Augustowskiej „Bystry” i łódź inspekcyjna Wód Polskich „Generał Prądzyński”. Tuż za nimi popłynęły statki i katamarany innych armatorów działających w Augustowie oraz prywatne jednostki. Uczestnicy w trakcie rejsu mogli zobaczyć rzeźbę legendarnej "gołej Zośki". Według jednej z legend nazwa pochodzi od dziewczyny, która utopiła się w jeziorze, chcąc popchnąć swój sobótkowy wianek, który osiadł na mieliźnie. Inna legenda głosi, że w 1812 córka gajowego zakochała się w rosyjskim oficerze i zdradziła Francuzów, dla których wcześniej pracowała. Francuzi, po ujęciu dziewczyny, powiesili ją na półwyspie, zaś wiatr rozerwał jej ubranie. W 2015 r. umieszczono na wodzie posąg nagiej dziewczyny, nawiązujący do opowieści z czasów napoleońskich. Podczas rejsu jednostki pływające zatrzymały się obok rzeźby, a pasażerowie zgodnie z wieloletnią tradycją rzucali do wody kwiaty dla "gołej Zośki", która symbolicznie powitała wodniaków w nowym sezonie żeglugowym.
Kanał Augustowski stanowi perłę wśród szlaków wodnych Europy. Każdego roku ten zabytek hydrotechniki cieszy się coraz większą popularnością nie tylko turystów, ale także motorowodniaków i kajakarzy. W 2020 roku różnicę poziomów wody na 14 śluzach pokonało ponad 46 tysięcy jednostek, w ubiegłym roku natomiast prześluzowanych zostało prawie 35 tysięcy obiektów. Przypominamy, że w tym sezonie żeglugowym na Kanale Augustowskim wszystkie jednostki pływające zwolnione są z opat za śluzowanie. Wszystkie śluzy będą otwarte dla pływających w godzinach 10.00-18.00, śluza Przewięź 9.00-20.00, a śluzy Mikaszówka i Sosnówek od 9.00 do 19.00. Ze względu na wprowadzony zakaz przebywania w strefie nadgranicznej z Republiką Białorusi, zamknięte dla żeglugi pozostają śluzy Tartak, Kudrynki i Kurzyniec.
Coraz większe zainteresowanie Kanałem Augustowskim stawia przed Wodami Polskimi ogromne wyzwania. Konieczne są inwestycje na drodze wodnej, które poprawiają bezpieczeństwo i jakość żeglugi. Tylko w ubiegłym roku wyremontowaliśmy trzy pary wrót na śluzie Paniewo. Za blisko 1 milion złotych wymienione zostały wrota górne, środkowe i dolne - na jedynej po stronie polskiej dwukomorowej śluzie na Kanale. Na sąsiedniej śluzie - Gorczyca wymienione zostały wrota górne. W tym roku planowane jest ogłoszenie przetargu na remont śluzy Augustów. Posiadamy już pozwolenie Podlaskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków na prowadzenie robót budowlanych oraz decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach, czekamy na decyzję pozwolenie wodnoprawne. Po jej uzyskaniu wystąpimy o pozwolenie na budowę, a następnie ogłosimy przetarg na wybór wykonawcy remontu śluzy Augustów. W tym roku planowane są także remonty jazów w miejscowościach Rygol i Dębowo, a w latach kolejnych jazów: Sosnowo, Spichlerzysko, Gorczyca oraz wrót górnych i dolnych śluz Przwewięź i Kudrynki – na które obecnie opracowywana jest dokumentacja techniczna. Na bieżąco prowadzone są prace utrzymaniowe na Kanale Augustowskim i w jego najbliższym otoczeniu. Usuwane zwalone drzewa zagrażające żegludze, remontowane zabytkowe budynki mieszkalne oraz budynki gospodarcze strażnic wodnych. Dwukrotnie wykaszana jest roślinność rozwijającą się w dnie kanału na całym odcinku od śluzy Dębowo do granicznej śluzy Kurzyniec.
Wybudowany w pierwszej połowie XIX wieku Kanał Augustowski to prawdziwa perła wśród szlaków wodnych Europy. W Polsce ma ponad sto kilometrów. Jest na nim 14 zabytkowych śluz. Rekordowa wyrównuje różnicę poziomu wody wynoszącą prawie 7 metrów.
Współorganizatorem otwarcia sezonu żeglugowego było miasto Augustów i Augustowskie Placówki Kultury.
Agnieszka Giełażyn-Sasimowicz,
rzecznik prasowy Wód Polskich w Białymstoku