Edukacja dzieci, młodzieży i dorosłych – to główny cel III Rodzinnego Pikniku „Jesień nad Kanałem Augustowskim, który odbył się w sobotę 2 października - przy śluzie Przewięź – szóstej śluzie kanału łączącej jeziora Studzieniczne i Białe Augustowskie.
Na uczestników czekały pokazy ratunkowe na wodzie przygotowane przez augustowski WOPR, stoiska służb mundurowych – Komendy Powiatowej Policji w Augustowie i Komendy Państwowej Straży Pożarnej w Augustowie, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego, Parków Narodowych – Biebrzańskiego i Wigierskiego, Lasów Państwowych – Nadleśnictwa Płaska i Szczebra, Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Augustowie oraz Wód Polskich. Biorący udział w pikniku mogli poznać historię Kanału Augustowskiego dowiedzieć się o jak reagować gdy wywróci się kajak, a także co zrobić gdy na swojej drodze spotkamy groźnego psa.
Piknik stał się też doskonałą okazją do podsumowania tegorocznego sezonu żeglugowego na Kanale Augustowskim. Przez 14 śluz Kanału przeprawiło się prawie 35 tysięcy jednostek pływających – to drugi w historii Kanału Augustowskiego wynik dotycząc liczby prześluzowanych jednostek. A to jeszcze nie koniec, ponieważ ze względu na duże zainteresowanie turystów sezonu żeglugowy potrwa do końca października. Na śluzach Mikaszówka i Sosnówek prześluzowanych zostało w tym roku po blisko 10 tysięcy jednostek – głównie kajaków. Po blisko 3,5 tysiąca obiektów zostało prześluzowanych na Przewęzi i śluzie Perkuć, a ponad 3 tysiące na Gorczycy. Musimy pamiętać, że Śluza Kurzyniec, jako przejście graniczne, ze względu na sytuację epidemiczną pozostawała zamknięta. W zdecydowanej większości obiekty śluzujące się na Kanale to kajaki, następnie statki żeglugi, jachty motorowe, katamarany i gondole.
Z roku na rok Kanał Augustowski cieszy się coraz większą popularnością dlatego konieczne i niezwykle ważne są inwestycje. Wody Polskie cały czas modernizują Kanał i zwiększają jego dostępność. Przez cały rok prowadzone są prace utrzymaniowe, remontowane śluzy, wykonywane bieżące naprawy. Jeszcze w tym roku planujemy ogłosić przetarg na remont śluzy Augustów i jazu na stopniu wodnym Augustów. Szacunkowy koszt tych inwestycji to około 14 mln zł. W planach jest remont śluzy Białobrzegi i jazów w miejscowościach: Rygol, Dębowo, Białobrzegi, Gorczyca, Sosnowo oraz Spichlerzysko. Na bieżąco remontowane są zabytkowe budynki mieszkalne oraz budynki gospodarcze strażnic wodnych. Wiosną wymienione zostaly także trzy pary wrót na śluzie Paniewo. Za blisko 1 milion złotych wymienione zostały wrota górne, środkowe i dolne - na jedynej po stronie polskiej dwukomorowej śluzie na Kanale. Na sąsiedniej śluzie - Gorczyca wyremontowane zostały wrota górne za 230 tys. złotych. Remont wrót dolnych na tej śluzie zakończył się pod koniec ubiegłego roku i kosztował kolejne 300 tys. złotych. Kanał Augustowski wciąż się zmienia się zachowując przy tym swój dawny, zabytkowy blask.
Podczas pikniku nastąpiła oficjalna inauguracja programu edukacyjnego Wód Polskich „Aktywni Błękitni – szkoła przyjazna wodzie”, w której wzięli udział uczniowie i nauczyciele ze Szkoły Podstawowej z Płaskiej. Głównym celem programu jest stworzenie sieci szkół przyjaznych wodzie, które we współpracy z rodzicami, nauczycielami, uczniami oraz społecznością lokalną systematycznie i planowo będą działać na rzecz edukacji o zrównoważonym rozwoju w gospodarce wodnej, szczególnie ochrony środowiska, ochrony przeciwpowodziowej i zapobieganiu skutkom suszy. Pierwsze zajęcia terenowe uczniów z Płaskiej odbyły się podczas pikniku edukacyjnego. Najmłodsi poznali tajniki działania śluzy Przewięź.
Imprezie towarzyszyły występy zespołów: "Duet z przypadku", "Melodia", "Po drodze", Młodzieżowej Orkiestry Dętej z Lipska oraz gry, zabawy, konkursy, loteria z nagrodami, rejs statkiem, ognisko i degustacja wędzonych ryb.
Organizator: Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie, Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Białymstoku,
Współorganizator: Augustowskie Placówki Kultury, Gminny Ośrodek Kultury w Płaskiej
Partnerzy: WOPR Augustów, KPP w Augustowie, KP PSP w Augustowie, Nadleśnictwo Płaska, Nadleśnictwo Szczebra, Biebrzański Park Narodowy, Wigierski Park Narodowy, Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego, Żegluga Augustowska, Gospodarstwo Rybackie Adam Skoczko
Patronach honorowy: Marszałek Województwa Podlaskiego
Patroni medialni: TVP3 Białystok, Polskie Radio Białystok Studio Suwałki, Kurier Poranny, Gazeta Współczesna, Radio 5, Augustowski Portal Informacyjny Augustów.org.