W Ostrołęce nad Narwią odbyły się ćwiczenia ratownicze o zasięgu powiatowym. W dniach 6-7 września służby Komendy Miejskiej Policji w Ostrołęce, Komendy Miejskiej PSP w Ostrołęce, 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej w Ciechanowie, 52 Batalionu Lekkiej Piechoty w Komorowie, Ochotniczej Straży Pożarnej w Ostrołęce, pracownicy Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Ostrołęce, Ostrołęckiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji, Miejskiego Zakładu Komunikacji, Miejskiego Zarządu Obiektów Sportowo-Turystycznych i Infrastruktury Technicznej, Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie oraz pracownicy Urzędu Miasta Ostrołęki i pracownicy Wód Polskich zgodnie ze scenariuszem ćwiczyli zapobieganie zdarzeniom kryzysowym. Łącznie w ćwiczeniach wzięło udział ponad 200 osób.
Głównym celem ćwiczeń było sprawdzenie czasu reakcji służb na zaistniałe zdarzenie kryzysowe oraz wydajności sprzętu przeznaczonego do walki z powodzią. Przetestowano skuteczności procedur podczas wystąpienia powodzi, w tym uruchamiania Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej – Wojsk Obrony Terytorialnej do wsparcia administracji publicznej w sytuacji kryzysowej. Manewry polegały na sprawdzeniu współdziałania organów administracji publicznej z organami dowodzenia, Państwowej Straży Pożarnej, Policji, Sił Zbrojnych RP oraz Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie.
Jako rejon ćwiczenia przyjęto rzekę Narew oraz jej dopływ rzekę Czeczotka. Realizowany scenariusz operacyjny zagrożenia i jego poszczególne epizody rozgrywane były w czasie realnym – tak jakby materializowało się zagrożenie m.in ewakuacja ludności z terenów zagrożonych.
Ćwiczenia zostały podzielone na 5 epizodów. W ramach pierwszego z nich przeprowadzono akcję ratowniczą na moście na rzece Czeczotka i rzece Narew. Na tym etapie doszło do wycieku paliwa, które wraz z wodami opadowymi przedostało się do kanalizacji deszczowej i kolektorem do rzeki Czeczotka. W tym miejscu odbyło się stawianie zapory sorpcyjnej pomiędzy mostem im. Malińskiego i portem PGW Wody Polskie. Przećwiczono ustalenie rodzaju substancji i zastosowanie odpowiednich środków neutralizujących.
Następnie odbyły się dwa epizody jednocześnie, związane z uszkodzeniem kolektora, podczas prowadzonych przy użyciu sprzętu ciężkiego prac rozbiórkowych przeprawy tymczasowej przez rzekę Narew. Korpus wału niebezpiecznie nasiąkł i zaczął się zapadać. Dodatkowo istniało prawdopodobieństwo, iż wał na skutek uszkodzenia przepustu zostanie przerwany. Zadania służb polegały na umacnianiu skarpy wału przed przesiąknięciem oraz podniesieniu korony wału przeciwpowodziowego zaporami mobilnymi. Głównym celem tego etapu było zbadanie efektywności i wykorzystania sił i środków podczas prowadzonych działań.
W kolejnym etapie zostały zabezpieczone studzienki kanalizacji deszczowej w rejonie dworca autobusowego, a w ostatnim epizodzie zajęto się ewakuacją ludności z terenu zagrożonego do bezpiecznego miejsca.
Wody Polskie jako Centrum Operacyjne Ochrony Przeciwpowodziowej w ramach ćwiczeń na bieżąco tworzyło i wydawało informacje o aktualnej sytuacji hydrologicznej (hipotetyczne monitorowanie przejścia wezbrania). Pracownicy Wód Polskich, zawsze podczas tego typu realnych zdarzeniach uczestniczą w akcji antykryzysowej.