Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Białymstoku oraz Koło PZW "Roś" i „Śniardwy” w Piszu zorganizowały zawody w wędkarstwie spławikowym dla dzieci, które odbyły się na rzece Pisie w Piszu.
Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Białymstoku prowadzi racjonalną gospodarkę rybacką w 4 obwodach, w tym między innymi rzeki Pisa Nr 1 i Pisa Nr 2. Sprzedaż zezwoleń uprawniających do połowu ryb cieszy się bardzo dużą popularnością. To pokazuje, że wody rzek Pisa cieszą się zainteresowaniem miłośników wędkarstwa. Zgodnie z przepisami Ustawy o rybactwie śródlądowym, każdy kto zamierza wędkować, powinien posiadać kartę wędkarską oraz imienne zezwolenie na amatorski połów, wydane przez użytkownika obwodu rybackiego, na wodach którego połów będzie się odbywał. Prowadzenie racjonalnej gospodarki rybackiej to nie tylko odłowy komercyjne, ale także konieczność wykonywania wielu zabiegów służących prawidłowemu funkcjonowaniu ekosystemów wodnych, takich jak: zarybianie, wspieranie gatunków zagrożonych wyginięciem i prowadzenie zabiegów ochronnych. W przyszłości w celu dokładnej analizy struktury ichtiofauny zamieszkującej wody tych obwodów, będą prowadzone odłowy kontrolne oraz ewidencja odłowów wędkarskich. Zarybianie obwodów będzie odbywało się zgodnie z zapisami wynikającymi z operatów rybackich. Podstawowym gatunkiem, który będzie wpuszczany we wszystkich obwodach, będzie szczupak. Planowane jest także zarybianie sumem, brzaną, boleniem i pstrągiem potokowym. RZGW w Białymstoku chce także wytypować miejsca newralgiczne dla bytowania populacji ryb, czyli miejsca zimowania i tarła. Jeżeli zajdzie taka potrzeba Wody Polskie będą wnioskować do Urzędów Marszałkowskich o ustanowienia obrębów ochronnych ryb w obwodach rybackich, w miejscach stałego tarła oraz gromadnego zimowania. Tylko prawidłowo prowadzona gospodarka rybacka daje wymierne korzyści.
Najmłodsi na rzece Pisa rywalizowali w dwóch kategoriach wiekowych: do 10 lat oraz 11-14 lat.
Łącznie w zawodach udział wzięło 55 dzieci. Zwycięzcy otrzymali puchary, dyplomy oraz nagrody, a każde z dzieci biorących udział w zawodach dostało pamiątkowy dyplom oraz nagrodę pocieszenia.
Wyniki:
- Kategoria do 10 lat:
- I miejsce – Aleksander Szustak – wynik: 226 ryb
- II miejsce – Franek Kownacki – wynik: 121 ryb
- III miejsce – Julia Gromadzka – 104 ryby
- Największa ryba – Hubert Jasiński – 23 cm okoń
- Kategoria 11-14 lat:
- I miejsce – Borys Gawron – wynik: 51 ryby
- II miejsce – Alan Werner – wynik: 49 ryb
- III miejsce – Jakub Deptuła – wynik: 44 ryby
Organizacja zawodów spławikowych dla dzieci to przede wszystkim upowszechnianie sportu wędkarskiego, który jest formą czynnego wypoczynku i aktywnego obcowania z przyrodą. Zawody mają na celu także edukację młodych ludzi na temat znajomości gatunków ryb, ich biologii i środowiska życia. Najmłodsi dowiadują się jak ważna jest jakość wód dla życia nie tylko ludzi, ale także zwierząt oraz uczą się szacunku do przyrody.