Rok 2023 jest zdecydowanie rokiem obchodów jubileuszu jednego z najcenniejszych i najpopularniejszych zabytków polskiej kultury technicznej i niezwykłego Pomnika Historii, czyli Kanału Augustowskiego. Aby godnie uczcić tak zacny jubileusz PGW Wody Polskie wraz z partnerami przygotowało wiele inicjatyw i przedsięwzięć. Były to miedzy innymi konferencje, wystawy, wydarzenia sportowe, jak rajdy rowerowe, maratony, spływy kajakowe oraz konkursy o różnej formie. Jednym z nich był konkurs na zaprojektowanie a następnie namalowanie na infrastrukturze miejskiej muralu poświęconego Kanałowi Augustowskiemu i jego 200 rocznicy.
Inicjatorem i fundatorem przedsięwzięcia jest Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Białymstoku oraz Miasto Augustów.
Piękne dzieło, piękna historia
Kanał Augustowski jest zabytkiem budownictwa wodnego, określanym jako przykład wybitności technicznej dziedzictwa inżynieryjnego. Jest objęty ochroną konserwatora zabytków. W 2007 roku został uznany za Pomnik Historii, w 2021 roku został nagrodzony przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Inżynierii i Badań Wodno-Środowiskowych i zdobył tytuł w kategorii dziedzictwa hydrologicznego („Regional Hydro-Environment Heritage Award”) jako skarb inżynierii hydraulicznej. Jest również jedną z kandydatur do umieszczenia na liście światowego dziedzictwa kultury UNESCO. Tak zacny obiekt nie był więc łatwym tematem do prezentacji, zwłaszcza poprzez tak zwaną sztukę ulicy.
Mimo tego do otwartego konkursu zgłoszono 25 prac. Projekty były bardzo różnorodne, od klasycznych form obrazu poprzez nowoczesne spojrzenie a nawet próby zaintrygowania czy też łamania konwenansów. Wymogi formalne konkursu spełniło 16 projektów. Komisja, w skład której wchodzili przedstawiciele Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie, przedstawiciele Gminy Miasta Augustów oraz przedstawiciel Zarządu Budynku, nie miała łatwego zadania. Obrady zakończyło głosowanie, w którym zwycięska praca wygrała przewagą jednego głosu. Wygrał projekt muralu przedstawiającego portret gen. Ignacego Prądzyńskiego – architekta Kanału Augustowskiego, inżyniera i oficera uznawanego za jednego z najwybitniejszych polskich wojskowych XIX wieku. Jest to praca zespołowa autorstwa Pani Iwony Bielawskiej oraz Pani Elwiry Dobkowskiej.
Dziś dokonano oficjalnego odsłonięcia muralu. Dzieło powstało na ścianie bloku Śródmieście 2 w Augustowie. Po sąsiedzku z innymi muralami: dziewczyną z zespołu Bystry oraz Kinochłonem.
- Cieszę się, że wygrała praca będąca portretem. Generał Ignacy Prądzyński to jeden z twórców Kanału Augustowskiego i wielka postać, która zdecydowanie zasługuje na taką formę upamiętnienia. Moim zdaniem projekt idealnie wpisuje się w przestrzeń pomiędzy dwoma sąsiednimi muralami – powiedział Mirosław Markowski Dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Białymstoku.