Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie po raz drugi patronowało eko - wyprawie po szlakach wodnych z Iławy na Hel aż po Krainę Tysiąca Jezior. Projekt został zrealizowany przez Yacht Club „Sztag” Akademii Wychowania Fizycznego im. Jerzego Kukuczki w Katowicach.
9 sierpnia przy śluzie Guzianka II w Rucianem - Nidzie zacumowała eko - mobilna jednostka naukowo – badawcza AWF Katowice. Za steram łodzi zasiedli przedstawiciele Studenckich Kół Naukowych „ECO AWF” wraz z prof. Stefanem Nowakiem - twórcą bezemisyjnej łodzi Kompas 1. W czasie czteromiesięcznej podróży studenci monitorowali parametry jakości wód, powietrza oraz osadów dennych.
Fot. Wody Polskie
Fenomenem eko - łodzi jest jej bezemisyjność, wyposażona w napęd elektryczny czerpie energię ze słońca dzięki zainstalowanym panelom fotowoltaicznym. Pojemność akumulatorów pozwala na 13-godzinną pracę silników elektrycznych. Jednostka w większości została zbudowana z materiałów recyklingowych. Szkielet łodzi powstał z jednej z wysłużonych szalup radzieckiego zbiornikowca, która przeszła gruntowny remont. Za sprawą dobrego pomysłu i prac modernizacyjnych dziś możemy podziwiać innowacyjną w pełni sprawną, ekologiczną jednostkę naukowo – badawczą Kompas 1.
Fot. Budowa mobilnej jednostki naukowo - badawczej Kompas 1, źródło: http://ecoawf.pl/?page_id=17
W czasie wyprawy uczestnicy oceniali bezpieczeństwo i przygotowanie szklaków wodnych wykorzystywanych do ekoturystyki. Rejs innowacyjną łodzią wzbudzał wielkie zainteresowanie wśród wodniaków. Podróż nietypową jednstką oprócz celów badawczych, miała za zadanie promocję ekologii, zrównoważonego rozwoju i gospodarki o obiegu zamkniętym, czyli minimalizację produkcji odpadów, a co za tym idzie zmniejszenie zużycia energii i materiałów.
Fot. Wody Polskie
Zespół Komunikacji i Edukacji Wodnej
RZGW w Białymstoku