W ramach obchodów Światowego Dnia Wody, Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Białymstoku zorganizował konkurs dla szkół biorących udział w programie Aktywni Błękitni Szkoła Przyjazna Wodzie konkurs pn. Mikroretencja – Makroodbudowa zasobów wód podziemnych. Celem konkursu było podniesienie świadomości uczniów szkół podstawowych na temat zagadnień związanych z wodą – sposobach jej retencjonowania. Prace konkursowe miały przedstawić sposób zatrzymania wody w miejscu zamieszkania uczestników.
W konkursie wzięli udział uczniowie szkół podstawowych z dwóch województw: podlaskiego i warmińsko-mazurskiego. Komisja konkursowa stanęła przed bardzo trudnym zadaniem wyłonienia zwycięzców. Oceniana była zgodność prac z tematem konkursu, kreatywność i estetyka wykonania. Po długiej i burzliwej dyskusji wyłoniono laureatów. Jury zdecydowało o przyznaniu pierwszych miejsc w obu kategoriach wiekowych oraz drugiego i trzeciego miejsca w kategorii klas IV-VIII. Dodatkowo komisja wyróżniła 1 pracę.
W kategorii klas I – III:
I miejsce: Zespół "Kropelki" Aleksandra Olchowik i Natalia Walicka - Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 4 w Białymstoku (klasa 3C)
Zespół "Kropelki" Aleksandra Olchowik i Natalia Walicka (klasa 3C) - Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 4 w Białymstoku
Jakub Mirończuk - Zespół Szkół Specjalnych im. Jana Pawła II w Bielsku Podlaskim
Zespół "Artystyczne Kropelki" Klementyna Dorosz i Natalia Saganek - Szkoła Podstawa nr 18 im. Orła Białego w Olsztynie
Zespół "Ekolodzy z Porzeczkowej" Karolina Perkowska i Iga Kowalewska - Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 4 w Białymstoku
Zespół "Błękitny Duet" Agata piekarska i Nikola Denis - Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 4 w Białymstoku
Członkowie jury byli pod wrażeniem wiedzy uczestników konkursu na temat sposobów zatrzymania wody w gleby oraz pomysłowości i zaangażowania w wykonanie prac. Uczniowie w swoich pracach pokazli, że wiedzą, iż zdecydowana większość wód podziemnych pochodzi z infiltracji, czyli wsiąkania opadów atmosferycznych (deszczu czy śniegu), a także wszystkich wód powierzchniowych (rzek, jezior, stawów, bagien, mokradeł, strumieni) do gleby.
Zespół "MiM" Mikołaj Nadratowski i Marek Szenfeld - Szkoła Podstawa nr 18 im. Orła Białego w Olsztynie
Gratulujemy wszystkim nagrodzonym!